Kontenery mieszkalne – nowy sposób na tańsze mieszkanie
Data publikacji 24 marca 2023
Kontenery mieszkalne stały się ostatnio popularnym sposobem zagospodarowania działki pod sezonowy lub całoroczny domek letniskowy. Okazały się również jedną z najciekawszych alternatyw dla budownictwa tradycyjnego.
Podstawowe zalety kontenera mieszkalnego
Zainteresowanie kontenerami mieszkalnymi, zwanymi też pawilonami mieszkalnymi czy barakami mieszkalnymi, wzięło się z dużego sukcesu jakie odniosły kontenery biurowe. Spotkać je można praktycznie wszędzie: na placach budów, komisach, składach budowlanych i przydrożnych punktach gastronomicznych. Efektywność takiego rozwiązania szybko zauważyli klienci chcący szybko i ekonomicznie zamieszkać na działce.
W istocie, kontener mieszkalny jest niczym innym jak adaptacją kontenerów biurowych. Różnica między nimi sprowadza się do grubości ścian oraz metrażu. Podobnie jak w przypadku kontenerów biurowych, pawilony mieszkalne można dowolnie konfigurować i dopasować do indywidualnych potrzeb. Co ważniejsze, budowle przestały być nieprzyjemnym, metalowym modułem. Wnętrze możemy całkowicie aranżować według własnego uznania, dosłownie tak jak byśmy urządzali mieszkanie. Poszycia zewnętrzne można również ozdobić nowoczesną elewacją a jedną ze ścian całkowicie przeszklić, co sprawi, że pawilon nabierze bardzo nowoczesnego wyglądu.
Techniczne aspekty kontenera mieszkalnego
Pod względem technicznym kontenery mieszkalne niosą wiele korzyści. Ich podstawową zaletą jest solidne wykonanie. Części nośne są spawane, a zastosowane blachy wykazują bardzo dużą odporność na warunki atmosferyczne. Nie ma potrzeby sezonowego malowania. W odróżnieniu od domów modułowych, baraki mieszkalne są w pełni mobilne, co znaczy, że możemy je przenieść w każde inne miejsce. W porównaniu z tradycyjnym stylem budownictwa, pawilony mieszkalne możemy rozbudowywać o kolejne moduły. Równie ważną kwestią jest szybkość montażu. Każdy producent kontenerów mieszkalnych oferuje profesjonalny montaż i transport. Takie udogodnienie przekłada się na kwestie formalne. Z zasady kontenery mieszkalne obarczone są dużą mniejszą ilością wymogów architektonicznych i prawnych.
Cena i powierzchnia pawilonów mieszkalnych
Najważniejszą kwestią przy wyborze pomiędzy domem tradycyjnym a kontenerowym jest cena. W tej kwestii można bardzo pozytywnie się zaskoczyć. Koszt podstawowego modułu mieszkalnego jest zdecydowanie niższy od kawalerki. Na rynku wtórnym można spotkać oferty w kwocie już od 14 000 zł i rozmiarze nie przekraczającym 15 m2. Każdy producent oferuje kontenery w najróżniejszych wariantach. Najmniejsze zaczynają się od powierzchni 6m2, bardziej popularne są rozmiary 12 oraz 15 metrowe. Kontener mieszkalny posiadający powierzchnię około 13m2, nie powinien jednak służyć więcej niż dwóm osobom. Zatem optymalna powierzchnia, w której można komfortowo zamieszkać powinna wynosić około 35m2. Zmieści się w niej wszystko co potrzebne – kuchnia z salonem, sypialnia, łazienka a nawet taras zewnętrzny.