Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom brama dwuskrzydłowa

Ile kosztuje brama dwuskrzydłowa z napędem?

Data publikacji 21 lutego 2022

Wybór odpowiedniej bramy wjazdowej nigdy nie powinien być przez właściciela posesji bagatelizowany i to niezależnie od tego, czy ma on warunki przestrzenne do postawienia bramy dwuskrzydłowej, czy też nie. Faktem jest, że brama dwuskrzydłowa ma wiele zalet, obok których nie da się przejść obojętnie. Jedną z nich jest z pewnością cena, która jest zdecydowanie niższa, aniżeli w przypadku bram przesuwnych.

Kiedy wybrać bramę dwuskrzydłową?

To, czego nie można odmówić bramom dwuskrzydłowym, to ich niezaprzeczalna „uroda”. Otwierają się powoli, majestatycznie, będąc zasilanymi poprzez specjalny układ silników. Choć zajmują sporo miejsca, to są jak najbardziej funkcjonalne i – w przeciwieństwie do bram przesuwnych – nie wymagają szerokiej działki. Co więcej, posiadacz takiej bramy może wybrać model o wyjątkowych właściwościach dekoracyjnych. Tak jest chociażby w przypadku bram kutych, które prezentują się pięknie i są prawdziwym dziełem sztuki dla osób preferujących klasyczną aranżację. Od strony konstrukcyjnej, brama dwuskrzydłowa z napędem ma zwykle szerokość od 4 do 6 metrów. Prawdę mówiąc, bardziej praktycznym modelem jest wersja o szerokości 4 – 5 metrów, gdyż w mniejszym stopniu obciąża ona układ napędowy. A trzeba pamiętać, że jest on dobierany do bramy w taki sposób, by można było zachować dodatkowy zapas mocy.

Bramy dwuskrzydłowe – rodzaje

Na ostateczną cenę bramy dwuskrzydłowej z napędem wpływ ma przede wszystkim jej rodzaj. Najprostszym wariantem tej konstrukcji jest oczywiście brama otwierana ręcznie. I choć jest tania, to użytkowanie tego typu bramy nie jest ani wygodne, ani też praktyczne. Dziś zdecydowana większość bram dwuskrzydłowych jest napędzana za pomocą sterowanego pilotem silnika elektrycznego. Jest on połączony z bezprzewodowym sterownikiem, którego zadaniem jest uruchamianie napędu z przypadku otrzymania sygnału z pilota. Korzystanie z automatycznie otwieranej, dwuskrzydłowej bramy garażowej jest bardzo praktyczne. Można ją otworzyć już nawet w trakcie jazdy samochodem, dzięki czemu osoba wjeżdżająca na posesję nie będzie musiała oczekiwać na możliwość wjazdu. Jest to szczególnie istotne na tych posesjach, w których wjazd jest dosyć krótki.

Z furtką czy bez?


Kolejnym kryterium, w oparciu o który dzielą się bramy dwuskrzydłowe z napędem jest zabudowa furtki. Jeśli brama jej nie posiada, to każdorazowe wejście na posesję osób pieszych musiałoby się wiązać z koniecznością otwarcia całej bramy. Obecność furtki sprawia. że wystarczy ją otworzyć (tutaj zwykle jest mechanizm ręczny), by móc łatwo i szybko wejść na teren przydomowej posesji. Co ważne, takie rozwiązanie jest korzystne zarówno dla osób mieszkających na terenie obiektu, jak i dla ich gości. Mało tego! W niektórych przypadkach zbyt długie oczekiwanie na otwarcie bramy wiązałoby się z pewnym afrontem w odniesieniu do właścicieli danego domu.

Zaawansowany (i nie tylko) system sterowania

Klasyczna brama dwuskrzydłowa z napędem jest najczęściej obsługiwana za pomocą specjalnego pilota. Oznacza to, że po zamontowaniu bramy użytkownik otrzymuje do dyspozycji zestaw pilotów, za pomocą których może łatwo i szybko otworzyć bramę. Na tym jednak nie koniec, gdyż istnieje również możliwość sterowania bramą z poziomu smartfonu. To z kolei oznacza, że nie trzeba już ciągle pilnować pilota, bez którego – jak wiadomo – nie da się wyjechać z posesji. Wadą takiego rozwiązania jest konieczność posiadania sieci WIFI, której zasięg obejmie również bramę wjazdową.

Uwaga! Co ważne, programowanie systemu sterowania bramą wjazdową również nie powinno być trudne. Użytkownik otrzymuje dostęp do wygodnej aplikacji, którą – za pomocą komunikacji zdalnej – można łatwo sparować z bramą.

Energia elektryczna a brama otwierana zdalnie

Instalacja bramy dwuskrzydłowej z napędem wymaga podłączenia sieci zasilającej, co nie zawsze jest proste i… możliwe. Dlatego często zdarza się, że bramy te są zasilane z obwodów bateryjnych. Zasada działania takiego układu jest bardzo prosta. Za ładowanie baterii odpowiada układ baterii słonecznej i stabilizatora napięcia. Po naładowaniu, bateria może zasilić mechanizm sterujący bramą nawet kilkadziesiąt razy. Niestety system ten wymaga ciągłego odśnieżania, gdyż zasypane śniegiem panele nie dostarczą odpowiedniej mocy do układu zasilania.

Zakup bramy otwieranej automatycznie – najważniejsze wskazówki

– Koniecznie należy sprawdzić szerokość bramy. Musi być ona na tyle duża, by w określonych warunkach miejscowych zmieścił się w niej duży samochód.

– Wybierając bramę z furtką, należy uwzględnić szerokość słupka oddzielającego bramę od furtki.

– Warto też zwrócić uwagę na sposób ewentualnego rozmieszczenia skrzydeł po otwarciu bramy. Trzeba po prostu sprawdzić, czy ma się dość miejsca na składane skrzydła.

– Wybierając bramę sterowaną za pomocą pilota, trzeba uwzględnić obecność niektórych przeszkód, np. drzew, ogrodzeń, słupków itd.

Brama dwuskrzydłowa z napędem – cena przykładowych komponentów

W przypadku takich konstrukcji jak brama dwuskrzydłowa z napędem cena zależy całego systemu, jak i jego poszczególnych komponentów może być bardzo różna. Oto kilka przykładów cen automatycznie otwieranych bram garażowych i ich komponentów.

– Dwuskrzydłowa brama wjazdowa o wymiarach 175 x 400 cm – 2900 złotych.
– Brama dwuskrzydłowa, ocynkowana, o wymiarach 150 x 400 cm – 3000 złotych.
– Brama dwuskrzydłowa ocynkowana (antracyt) o wymiarach 400 x 158 cm – 2200 złotych.
– Automatyczna brama dwuskrzydłowa o wymiarach 240 x 154 cm – 2800 złotych.
– Automatyczna brama dwuskrzydłowa o wymiarach 230 x 150 cm – 1380 złotych.
– Napęd do bramy o masie skrzydła do 200 kg i długości do 250 cm + dwa piloty – 1300 złotych.
– Napęd do bramy o masie skrzydła do 200 kg i długości do 200 cm + pojedynczy pilot – 3000 złotych.

Jak widać, ceny u poszczególnych producentów są bardzo zróżnicowane i nie zawsze mają przełożenie na funkcjonalność poszczególnych bram. Dlatego przed ich zakupem warto dokładnie zapoznać się ze specyfiką danej bramy, a także z jej funkcjami uwzględniającymi warunki miejscowe.

Partnerem artykułu jest METPOL – Producent bram i ogrodzeń

Jak zabudować geberit?

Redakcja czaszamieszkac.pl

Czas na Twój wymarzony dom! Zespół czaszamieszkac.pl to pasjonaci designu, architektury i wszystkiego, co związane z domowym ciepłem. Od inspirujących wnętrz, przez praktyczne porady budowlane, aż po sekrety pięknego ogrodu i najnowsze informacje z rynku nieruchomości – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, by stworzyć miejsce, które pokochasz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

lodówka duża