czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

kuchnia w kamienicy
Budownictwo

Jakie zalety ma kuchnia w kamienicy?

Prawdziwą gratką dla miłośników budownictwa przedwojennego jest mieszkanie w starej kamienicy. Takie lokale mają z reguły ogromny potencjał aranżacyjny, ale trzeba go umiejętnie wykorzystać. Czasami ciężko jest zagospodarować dużą przestrzeń.

Jak urządzić kuchnię w kamienicy?

Kuchnia w kamienicy powinna się nie tylko dobrze prezentować, ale musi być również funkcjonalna. Dużym problemem dla współczesnych projektantów są przestarzałe rozwiązania architektoniczne. W tym artykule wyjaśnimy, jak prawidłowo urządzić kuchnię w starej kamienicy. Nie jest łatwo dostosować nowoczesne rozwiązania do starego budownictwa. Kluczową rolę odgrywają oryginalne elementy wnętrza, których nie ma sensu usuwać. Belki stropowe i parkiety można naprawdę ciekawie wyeksponować, tylko trzeba mieć na nie pomysł. Starych murów nie trzeba przykrywać warstwami tynku, ponieważ można je całkowicie odsłonić i zaakcentować. Warto zwrócić uwagę na fakt, że grzejniki żeliwne można potraktować dokładnie w ten sam sposób. Jeżeli zabudujesz grzejniki, to znacząco ograniczysz emitowane ciepło. Od osobistych preferencji oraz gustu uzależniony jest wybór stylu dla kuchni w przedwojennej kamiennicy. Estetyka klasyczna, czyli retro lub art deco to rozwiązania, które od razu nasuwają się na myśl. Taki wystrój nie tylko ma elegancki charakter, ale również idealnie wkomponuje się w stare budownictwo. Styl industrialny także będzie dobrze pasować, ponieważ kamienice mają wysokie sufity oraz duże okna. Z kolei doskonałą bazą dla estetyki glamour są oryginalne i klasyczne parkiety.

Zabudowa meblowa

Lepiej zrezygnować z instalacji wyspy kuchennej i kuchni dwurzędowej, jeżeli masz do dyspozycji wąskie i wysokie pomieszczenie. Połączenie aneksu kuchennego z salonem również jest mocno utrudnione, ponieważ wnętrza kamienic zaprojektowane są w specyficzny sposób. Należy jednak pamiętać, że kuchnia wcale nie musi być ciasna. Wszystko uzależnione jest od tego, w jaki sposób urządzimy to pomieszczenie. Wystarczy skorzystać z rozwiązań dostosowanych do starego budownictwa. Pierwszym krokiem powinno być zaplanowanie zabudowy meblowej. Dostępne są klasyczne moduły dolne i górne, ale można zdecydować się również na nowoczesny całościenny system. Można być pewnym, że przestrzeń pod sufitem będzie niezagospodarowana, ponieważ pomieszczenia w kamienicy są bardzo wysokie. Dlatego nie ma sensu umieszczać tam szafek, ponieważ i tak nikt do nich nie dosięgnie. Warto dodać, że miejsce nad zabudową można przeznaczyć na oświetlenie lub ozdobić rozetami. Możliwości jest naprawdę wiele, dlatego można śmiało korzystać.