czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

Ogród

Krzesła ogrodowe – jak wybrać odpowiednie krzesła do ogrodu?

Dobrej jakości krzesła są niemal obowiązkowym elementem wyposażenia ogrodu, tarasu czy działki. Wraz z praktycznym stołem, ławą albo wygodną sofą tworzą funkcjonalny komplet wypoczynkowy. W jaki sposób wybrać odpowiednie krzesła ogrodowe? Wyjaśniamy w poniższym artykule.

  1. Materiał wykonania krzeseł ogrodowych – który jest najlepszy?
  2. Krzesła ogrodowe – wygląd krzeseł, na który warto postawić
  3. Krzesła ogrodowe składane – plusy i minusy
  4. Jak dbać o krzesła ogrodowe?

Materiał wykonania krzeseł ogrodowych – który jest najlepszy?

Krzesła ogrodowe powinny być praktyczne. Na ową użyteczność wpływa przede wszystkim rodzaj materiału, z którego meble te są wykonywane. Jakie tworzywo jest więc najbardziej odpowiednie? Wybierając krzesła do ogrodu, warto postawić na modele wyprodukowane z trwałych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych materiałów. Dobrej jakości krzesła powinny być odporne na deszcz, intensywne promieniowanie słoneczne czy silny wiatr.

Dobrym rozwiązaniem są meble drewniane. Odpowiednio zaimpregnowane i regularnie pielęgnowane pozwalają się cieszyć funkcjonalnym umeblowaniem przez przynajmniej kilka sezonów. Ponadto wyróżniają się bardzo eleganckim wyglądem.

Dużą popularnością cieszą się też ogrodowe krzesła plastikowe. Są one odporne na różne warunki pogodowe, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Zwykle są lekkie, dzięki czemu można je wygodnie przenosić. Najprostsze meble plastikowe cechują się również niskimi cenami. To praktyczne rozwiązanie, jednakże nie dla wszystkich – osoby poszukujące wyjątkowego designu mogą się zawieść, bowiem krzesła z plastiku zazwyczaj nie są tak estetyczne jak modele wykonane z innych materiałów.

Polecanym wyborem w kwestii materiałów na krzesła do ogrodu jest też aluminium. Modele z tego tworzywa są bardzo trwałe, dzięki czemu zachowują swą użyteczność i dobry wygląd na lata. Są dość ciężkie, co sprawia, że nawet intensywny wiatr ich nie przewróci albo nie porwie. Zwykle są dostępne w szerokiej gamie wzorniczej, począwszy od prostych form, aż po bardzo dekoracyjne modele. Aby krzesła te były maksymalnie wygodne, dobrze jest dokupić dodatkowe miękkie poduszki.

Krzesła ogrodowe – wygląd krzeseł, na który warto postawić

Istotną kwestią, którą również należy wziąć pod uwagę, wybierając ogrodowe krzesła, jest ich wygląd. Meble te powinny bowiem charakteryzować się nie tylko użytecznością, ale również estetycznym wyglądem, co przekłada się na stylowy wygląd ogrodu, działki czy tarasu.

W dobrych sklepach z wyposażeniem ogrodowym znaleźć można szeroki wybór krzeseł w różnej stylistyce. Dostępne są zarówno proste, klasyczne modele, jak też bardziej ozdobne wersje. Decyzja o zakupie krzeseł o konkretnej stylistyce powinna być podyktowana przede wszystkim gustem domowników, a także aranżacją przestrzeni wokół.

Dobrym wyborem są meble wyposażone w podłokietniki, które wpływają na wygodę osoby siedzącej. W przypadku mniejszego balkonu albo tarasu, dobrze jest zdecydować się na krzesła o mniejszych gabarytach. Obecne modele, pomimo niewielkich rozmiarów, gwarantują wysoki komfort siedzenia. W takich sytuacjach można również wybrać wersje składane, które można po użyciu szybko schować np. do szafy, oszczędzając w ten sposób cenne miejsce. Z kolei do rozległego ogrodu, na sporą działkę albo taras o dużej powierzchni pasują krzesła z większymi siedziskami, ewentualnie wygodne fotele ogrodowe lub sofy.

Krzesła ogrodowe składane – plusy i minusy

Sporą popularnością wśród osób poszukujących krzeseł na balkon czy do ogrodu cieszą się modele składane. Ich wielką zaletą jest to, że nie zajmują one dużo miejsca. Po złożeniu można je z łatwością przechowywać nawet w domowej szafie, piwnicy, altance, garażu czy innym miejscu. To szczególnie polecane rozwiązanie na mniejsze balkony, na których brakuje miejsca na równoczesne korzystanie z krzeseł czy stołu oraz np. rozwieszanie prania. W takich sytuacjach składane krzesła są niezastąpione. W przypadku chęci wystawienia suszarki i powieszenia na niej prania, wystarczy krzesła złożyć, aby powiększyć w ten sposób przestrzeń potrzebną suszarce.

Krzesła składane są też dobrym rozwiązaniem w przypadku braku garażu, komórki lokatorskiej, altanki albo innego składziku, gdzie można przechowywać większe meble nierozkładane. Dzięki ich kompaktowym wymiarom po złożeniu bez trudu można je zmieścić nawet w niedużej szafie lub pawlaczu. Plusem jest również to, że modele te można bez problemu wykorzystać do innych, nie tylko balkonowych zastosowań, np. zabierając je do bagażnika samochodu na wyjazd na działkę albo piknik.

Jeśli chodzi natomiast o wady krzeseł składanych, to zwykle nie są one tak estetyczne jak modele nieskładane. Cechują się prostą, minimalistyczną formą, bez zbędnych zdobień. Producenci większą wagę przykładają bowiem do użyteczności mebli, niż do ich wyglądu, jednakże nie jest to regułą.

Jak dbać o krzesła ogrodowe?

Sposób dbałości o krzesła ogrodowe zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego model został wykonany. Krzesła z naturalnego drewna należy odpowiednio impregnować oraz pielęgnować. Dobrze jest nie dopuszczać do tego, aby zostawały one pod gołym niebem w czasie deszczu albo śniegu. Należy je regularnie czyścić specjalnymi środkami do drewna. Krzesła z plastiku zazwyczaj wystarczy przetrzeć czystą wodą, ewentualnie delikatnym impregnatem, podobnie jak modele z aluminium.