Co zrobić z gruzem budowlanym?
Data publikacji 26 kwietnia 2022
Wiele osób prywatnych oraz firm generuje ten rodzaj odpadu. O czym mowa? O gruzie budowlanym. Budowa, dobudowa, generalny remont, rozbiórka jakiegoś obiektu – sytuacji, kiedy gruz budowlany jest wytwarzany, jest całe mnóstwo. Co zrobić z gruzem budowlanym? Warto dowiedzieć się, jak z nim prawidłowo postępować i gdzie wyrzucić gruz budowlany, by uniknąć mandatu karnego.
Gruz budowlany – definicja
Gruz budowlany – definicja, jaką można znaleźć w słownikach i internetowych encyklopediach – to odpadowy materiał budowlany w postaci potłuczonych wyrobów ceramiki budowlanej, a także innych komponentów: betonu, pustaków, kafli, cegieł czy pustaków. Gruzem budowlanym mogą być zatem różne materiały: posadzki, nawierzchnie i inne.
Co zrobić z gruzem budowlanym? 3 sposoby
Co zrobić z gruzem budowlanym? Pierwsza metoda to wywiezienie go do PSZOK-u. Problemem jest, że należy go tam samodzielnie przywieźć – nie każdy dysponuje odpowiednio dużym pojazdem oraz czasem wolnym, by tam pojechać. Ponadto też nie w każdym polskim mieście są PSZOK-i.
Drugi pomysł, co zrobić z gruzem budowlanym, to oddać. W internecie i lokalnych serwisach można znaleźć sporo ogłoszeń o treści “oddam gruz” lub “oddam za darmo gruz”. Osoby prywatne lub firmy po dużym remoncie czy budowie mają na terenie swojej posesji gruz, który – by nie trzeba go było samodzielnie utylizować – chcą oddać komuś za darmo.
Trzeci pomysł, co zrobić z gruzem budowlanym, to wynajęcie wyspecjalizowanej w tym zakresie firmy. Jedną z nich jest Reminstal, oferująca wywóz gruzu Będzin. Obsługuje klientów prywatnych i firmy w Będzinie i innych okolicznych miastach, jak Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza.
Kiedy powstaje gruz budowlany?
Gruz budowlany powstaje podczas budowy, generalnego remontu, nadbudowy i dobudowy. Gruz budowlany może powstawać także podczas montażu i demontażu instalacji, ocieplaniu czy rozbiórce. Odpad ten może zalegać na terenie prywatnej posesji, jak i komercyjnego obiektu. Bez względu na to, kto wyprodukował gruz budowlany, należy w odpowiedni sposób go zutylizować. Gruz budowlany nie jest odpadem, który można wyrzucić do zwykłego, miejskiego kosza na śmieci. Gdzie zatem powinien trafić? Na przykład do lokalnego PSZOK-u, czyli Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub na składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne.
Co można zrobić z gruzu budowlanego?
Gruz budowlany to komponent, który można ponownie wykorzystać. W jaki sposób? Do budowy dróg, fundamentów, mostów. Istnieją specjalne maszyny – kruszarki – które oczyszczają beton i przerabiają na większe bloki lub kruszywo. Taki materiał z recyklingu można z powodzeniem ponownie wykorzystać np. do profilowania skarp i pagórków w ogrodzie. Jeszcze inne zastosowanie gruzu budowlanego to do kaskady z oczkiem wodnym, a także – jeśli jest w formie drobnego kruszywa – do odprowadzenia wilgoci gromadzącej się w ziemi.