Rodzaje materiałów stosowanych do budowy ścian oporowych
Data publikacji 2 lipca 2023
Ściana oporowa to istotny element konstrukcyjny szczególnie w przypadku planowania budowy na pochyłym trenie. Jej zastosowanie pozwala osiągnąć kompromis pomiędzy bezpieczeństwem a funkcjonalnością usytuowania obiektu na działce.
Co warto wiedzieć o ścianach oporowych?
Budowa ścian oporowych ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie budynku przed parciem gruntu – wszystkie siły oddziałujące na budynek zostają przeniesione na podłoże. W przypadku budowy obiektów na pochyłym terenie elka betonowa obniża do minimum ryzyko osunięcia się wyższych partii gruntu na niżej położone obszary.
Bardzo często można spotkać się z tym, że ściany oporowe określane są jako mury oporowe. Warto jednak mieć świadomość tego, że takie ściany pod względem technologicznym są elementami monolitycznymi bądź prefabrykatami betonowymi. Najprościej rzecz ujmując, jedyne co mają wspólnego z murem to nazwa.
Ściany oporowe można podzielić na kilka typów:
-
masywne (grawitacyjne),
-
wspornikowe,
-
płytowo-kątowe,
-
płytowo-żebrowe.
Jaka ściana oporowa betonowa będzie najlepsza? Tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każdorazowo wybór należy dostosować do indywidualnych potrzeb, parametrów geotechnicznych oraz sposobu odwodnienia gruntu.
Z czego wykonywane są ściany oporowe?
Ściany oporowe można wykonywać z różnych materiałów – to jakie najlepsze będą w danym przypadku, zależne jest od przeprowadzonych przez specjalistę obliczeń.
Jedną z możliwości budowy ściany oporowej jest zastosowanie bloczków betonowych. Szczególnym uznaniem cieszą się te będące imitacją naturalnego kamienia oraz płytki pokryte gresem. Bloczki mah a specjalne wyprofilowane elementy, przy pomocy których można stworzyć dowolny kształt.
Bloczki oporowe tworzone są również z gruntu zbrojnego To rozwiązanie znacznie tańsze od tradycyjnych konstrukcji, charakteryzujące się znaczą ilością elementów licujących. Są trwałe i solidnie wykonane.
Mury oporowe można budować również z kamienia naturalnego. W takim przypadku będzie to co prawda dość kosztowna inwestycja, za to z pewnością zachwycająca swoją estetyką. W przypadku ścian oporowych najlepiej sprawdzi się bazalt granit czy piaskowiec. Utworzona w ten sposób ściana będzie ładna, trwała i solidna.
Alternatywą dla kamienia może być inny naturalny materiał budulcowy, czyli drewno. To dość tania opcja (w przeciwieństwie do pozostałych), jednak ze względu na właściwości drewna należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu – bez tego bardzo szybko materiał zostanie osłabiony przez znajdującą się w glebie wilgoć.