Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo brama składana

Brama składana – co warto o niej wiedzieć?

Data publikacji 1 sierpnia 2022

Brama składana do element ogrodzenia coraz częściej spotykany na podjazdach. Dlaczego ten typ bramy staje się tak popularny? Kiedy warto zamontować bramę składaną na swoim podjeździe? Poniższy artykuł odpowie Ci na wszelkie pytania i rozwieje wątpliwości dotyczące tego, czy jest to odpowiedni rodzaj bramy na Twoje podwórko.

Czym jest brama składana harmonijka?

Brama wjazdowa to pierwszy element, który widzą osoby zapraszane do Twojego domu. Warto więc zadbać, aby zrobić pierwsze dobre wrażenie. Korzyści z zamontowania bramy wjazdowej są warte inwestycji dla wielu właścicieli domów lub najemców, którzy chcą zwiększyć swoje bezpieczeństwo i estetykę w swojej nieruchomości. Brama wejściowa może pomóc trzymać niechcianych ludzi lub zwierzęta z dala od twojego podwórka i zapewnić ci spokój ducha, wiedząc, że nikt nie będzie mógł wejść bez pozwolenia. 

Zazwyczaj bramy wjazdowe wykonane są z mocnych materiałów, które mogą wytrzymać przez wiele lat bez konieczności naprawy bądź wymiany. Na rynku możemy spotkać bramy wjazdowe wykonane z drewna i metalu. Są to dwa najczęściej spotykane materiały wykorzystywane do ich produkcji. 

Brama wjazdowa pełni oczywiście ważną funkcję polegającą na zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa, ale nie powinniśmy na nią patrzeć wyłącznie w kontekście spełniania tylko tej jednej funkcji. Jest to również bardzo ważny element wpływający na estetykę całej posesji. Możesz zamontować w swoim ogrodzeniu bramę ozdobną, która przyciągnie niejeden wzrok i będzie wyróżniać się spośród innych zamontowanych w Twojej okolicy lub postawić na prostotę, która podkreśli nowoczesny wygląd posesji. Dzięki bramie wjazdowej możesz w łatwy sposób dodać określonego charakteru do swojej posiadłości.

Brama składana to pewna nowość na rynku ogrodzeń i szybko zyskała na popularności. Często nazywana jest również “harmonijkową” i “łamaną” i to właśnie te określenia najlepiej opisują jej sposób działania. Najczęściej bramy składane składają się z dwóch skrzydeł, które podzielone są pół, tworząc panele połączone specjalnymi zawiasami. Dzięki tym zawiasom podczas otwierania każde skrzydło łamie się na pół, a brama składa się niczym harmonijka. Poza tą różnicą przypomina standardową bramę skrzydłową. Do usprawnienia jej działania może również zostać zamontowany silnik, który pozwoli na jej automatyczne otwieranie.

Kiedy warto zainstalować bramę wjazdową na swoim podjeździe?

Brama wjazdowa to świetny sposób na uatrakcyjnienie każdej nieruchomości. Jest to innowacyjny produkt, więc świetnie sprawdzi się przy nowoczesnych posiadłościach. Natomiast ma ona inna bardzo ważną cechę, która wyróżnia ją na tle konkurencji – zajmuje wyjątkowo mało miejsca na podjeździe. Gdy właściciel domu dysponuje działką, na której nie jest możliwy montaż standardowej bramy skrzydłowej, ani przesuwnej znalezienie odpowiedniego rozwiązania może wydawać się wręcz niemożliwe. Niektórzy właściciele domów całkowicie rezygnują w takich przypadkach z montażu bramy i decydują się na ogrodzenie podjazdu po jego obu stronach.

Brama składana to idealne rozwiązanie dla wyjątkowo krótkich podjazdów. Dzięki zastosowaniu metody otwierania podobnej do otwierania bramy skrzydłowej nie jest konieczne posiadanie szerokiej działki, tak jak w przypadku bram przesuwnych, gdzie brama chowa się wzdłuż ogrodzenia. Skrzydła bramy składanej łamią się w połowie, więc podczas otwierania zajmują o połowę mniej miejsca niż te tradycyjnej bramy skrzydłowej. Takie rozwiązanie pozwala na montaż bramy składanej wszędzie tam, gdzie nie jest możliwy montaż innych typów bram.

Z jakich materiałów są wykonane bramy składane?

Ponieważ brama wjazdowa jest pierwszą rzeczą, którą ludzie widzą po wejściu na posesję, powinna być reprezentacyjna i atrakcyjna. Powinna być wykonana z materiałów, które są trwałe, łatwe w utrzymaniu i będą dobrze wyglądać przez lata. Najczęściej możemy spotkać bramy wykonane z drewna i metalu. Oba materiały mają swoje zalety i wady.

Bramy drewniane są tańszą opcją materiałową niż ogrodzenia metalowe. Mają również bardziej naturalną estetykę i można je łatwiej dostosować do potrzeb Twojej nieruchomości. Drewniane bramy to świetny sposób na dodanie rustykalnego akcentu do Twojego ogrodu. Drewno nie jest jednak tak mocnym materiałem, jak metal. Jest podatne na działanie owadów, gnicie i grzyby, które mogą powodować uszkodzenia strukturalne. Może być łatwo uszkodzone przez warunki atmosferyczne i zwierzęta. Pierwszym krokiem w pielęgnacji bramy drewnianej jest jej czyszczenie. Użyj miękkiej szmatki, aby wytrzeć brud i kurz z drewna. Jeśli twoje ogrodzenie zostało uszkodzone, powinieneś je naprawić jak najszybciej, zanim wystąpią kolejne uszkodzenia. Najlepszym sposobem na utrzymanie drewnianego ogrodzenia w dobrym stanie jest regularne stosowanie na nim specjalnych bejc i olei.

Ogrodzenia wykonane z metalu mogą być świetną inwestycją dla Twojego domu lub firmy, ponieważ są trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą wytrzymać przez dziesięciolecia. Są one droższe od bram drewnianych, natomiast są znacznie bardziej wytrzymałe i nie wymagają aż tak częstej i czasochłonnej pielęgnacji. Natomiast również one wymagają pewnego poziomu prac konserwacyjnych. Jeśli metalowe ogrodzenie nie jest odpowiednio konserwowane, może zacząć rdzewieć, a farba może się odkleić. Rdza to naturalny proces, który zachodzi, gdy metal się utlenia. Rdza nie jest czymś, czego można uniknąć, ale istnieją sposoby, aby zapobiec jej pogorszeniu. Jeśli chodzi o usuwanie rdzy, można to zrobić na wiele sposobów. Natomiast najszybszym i najbardziej skutecznym jest użycie odrdzewiacza, który można zakupić w wielu sklepach z narzędziami. Gdy usuniesz całą rdzę, dokładnie osusz to miejsce i pomaluj, aby zapobiec kolejnemu powstaniu ogniska rdzy.

Partnerem artykułu jest strona gatigo.pl

Jak zabudować geberit?

Redakcja czaszamieszkac.pl

Czas na Twój wymarzony dom! Zespół czaszamieszkac.pl to pasjonaci designu, architektury i wszystkiego, co związane z domowym ciepłem. Od inspirujących wnętrz, przez praktyczne porady budowlane, aż po sekrety pięknego ogrodu i najnowsze informacje z rynku nieruchomości – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, by stworzyć miejsce, które pokochasz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jaki grunt pod farbę?