czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

Budownictwo Dom

Czy da się wybudować dom za 200 tysięcy?

Nie da się ukryć, że większość produktów cały czas drożeje. Wydajemy więcej pieniędzy, a wciąż nie mamy lepszego standardu życia. Tyczy się to praktycznie wszystkich dziedzin handlowych, w tym także tej budowlanej oraz deweloperskiej. Różnice w cenie mieszkania za metr na przestrzeni lat zmieniły się kolosalnie w górę. Budowa domu również nie tanieje. Czy więc jest możliwe, aby wybudować dom za 200 tysięcy złotych? Suma wydaje się mała i niepokrywająca nawet podstawowych kosztów. Czy jednak da się to zrobić?

Budowa domu – na co wydajemy najwięcej pieniędzy?

Na wybudowanie domu składa się wiele czynników. Musimy załatwić wiele różnych spraw i wybrać mnóstwo elementów, aby stworzyć jedną całość. To namnaża koszty, nie mówiąc już o nagłych wypadkach i niespodziewanych wydatkach.
Przede wszystkim musimy wybrać ekipę budowlaną, która spełni nasze oczekiwania. Na tym elemencie nie możemy oszczędzać, bo od tego zależy powodzenie naszego projektu. Sam projekt jest tym, naszym najwięcej możemy zachować. Przy współpracy z architektem przedstawmy nasz budżet i dowiedzmy się, na ile możemy sobie pozwolić. Dzięki temu od razu będziemy wiedzieć, na czym stoimy. To zdecydowanie ułatwi przyszłą pracę.
Teraz pozostaje wybór materiałów. Aby wybrać te dobre jakościowo, a jednocześnie po najlepszej cenie, musimy poświęcić niemało czasu. Jednak przy małym budżecie powinniśmy łapać się każdej możliwej okazji do zaoszczędzenia jakichkolwiek pieniędzy.

Czy da się wybudować dom za 200 tysięcy złotych?
Odpowiedź na to pytanie niestety nie usatysfakcjonuje wielu z nas. Wybudowanie domu za 200 tysięcy złotych nie jest zbytnio realne, jeśli nie chcemy miniaturowej budowli bez żadnych udogodnień. Jednak posiadając taką sumę pieniędzy mamy już duży wkład własny oraz odłożoną część i możemy ubiegać się o kredyt hipoteczny. Takie wyjście z sytuacji pozwoli nam na mniejsze zaciskanie pasa i budowę domu, o którym marzymy. Jest to zdecydowanie lepsze od martwienia się każdym wydatkiem.
Trzeba też pamiętać o niespodziewanych kosztach, które zawsze się pojawiają. Nawet u najbardziej doświadczonych budowlańców, którzy stworzyli już nie jeden projekt, zawsze końcowa kwota jest wyższa od zamierzonej. Wiąże się to ze zmiennymi kosztami materiałów, z uszkodzeniami, z pojawiającymi się kwestiami, które wcześniej nie były znane, na przykład związane z terenem lub wybranymi elementami. Nie powinniśmy więc mieć minimalnego budżetu, który na styk wiąże koniec z końcem, gdyż na pewno tych pieniędzy nie wystarczy.
Przy budowie domu zawsze musimy być zabezpieczeni i pewni swojego projektu. Wybierajmy osoby zaufane do tworzenia swoich wymarzonych czterech kątów, gdyż wydając więcej na sprawdzoną ekipę, wydamy mniej na samą budowę. Unikniemy wpadek, niedociągnięć i problemów w przyszłości. Nie będzie żadnej fuszerki, która tylko uprzykrzyła by nam życie w przyszłym domu. Dlatego przygotujmy się na każdą ewentualność i miejmy zapas, aby nie stresować się całym przedsięwzięciem. Budowa domu powinna być radością dla całej rodziny.