czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

Budownictwo Dom

Czym są domy kanadyjskie?

Słyszeliśmy już o domach pasywnych, parterowych, budowanych z najróżniejszych surowców i w różnych stylach. Teraz czas na coś, co jeszcze nie jest tak znane w naszych realiach. Czy słyszeliście o domach kanadyjskich? Są one, jak sama nazwa wskazuje, z Kanady, ale ich popularność narastała także w Stanach Zjednoczonych. Klimat tam jest zdecydowanie podobny do tego w naszym kraju, dlatego dom będzie się tu sprawdzał. Ich technologia budowy oraz wiele zalet aż prosi się o ich wybudowanie, jednak wciąż nie są bardzo popularne. Może warto poznać je bliżej?

Domy kanadyjskie w Polsce – jak się je buduje i czym się charakteryzują?

Domy kanadyjskie są bardzo proste i szybkie w budowie. Nie świadczy to jednak o ich lichej konstrukcji czy jakichkolwiek defektach. Technologia ich budowy opiera się na drewnianym szkielecie, który stanowi podstawę całego budynku. Oczywiście staje on na wytrzymałych fundamentach. Rodzaj fundamentów jest dowolny, do skonsultowania z wykonawcą.
Szkielet stawia się z drewnianych słupów, które rozkłada się w równej odległości od siebie, zwykle 30 centymetrów lub 40 lub 60. Dobry, równy rozkład to podstawa całej konstrukcji, którą później okłada się płytami OSB, które wiążą wszystko w jedną całość. Teraz przychodzi czas na ocieplenie całości razem ze stropami, które trzeba odpowiednio wygłuszyć. Ważne jest, aby użyć takie rodzaju materiału, który idealnie wejdzie w każdą szczelinę, a więc styropian się tutaj nie sprawdzi.
Z zewnątrz dom wykańcza się dowolnie, można zastosować także dodatkową warstwę ocieplenia, jednak nie jest to konieczne. Teraz można przejść do dalszych prac wykończeniowych.

Domy kanadyjskie – jak tak naprawdę są?

Może wydawać się przez krążące opinie, że domy kanadyjskie absolutnie nie sprawdzą się w Polsce. Jest to bardzo błędne myślenie, które postaramy się zmienić rozwiewając wszelkie nieprawdziwe informacje.
Po pierwsze przyjęło się, że dom drewniany nie jest wytrzymały. Możliwe, że kiedyś tak było, kiedy technologia i materiały nie były tak zaawansowane, jak to jest w obecnych czasach. Drewno używane teraz do budowy domów kanadyjskich jest wytrzymałe, odpowiednio zabezpieczone i świetne jakościowo.
Po drugie, niektórzy uważają, że dom postawiony na drewnianym szkielecie nie może być dobrze wykonany z zachowaniem wszelkich jakościowych norm. To również błędne przekonanie, które nie ma żadnych podstaw do takiego myślenia. Choć w Polsce nie ma jeszcze znanych specjalistów w tej dziedzinie budownictwa, to nie znaczy, że budowa będzie wykonana niedbale. Jednak w tym wypadku wystarczy dobrze poszukać, a na pewno znajdzie się polecana firma, która spełni swoje zadanie doskonale.
Domy kanadyjskie są naprawdę sprawdzoną i wytrzymałą formą budownictwa, która jednocześnie jest tania i wydajna. Domy budowane w tej technologii mają świetną izolację termiczną oraz są ekonomiczne i przyjazne dla środowiska. Warto poznać je bliżej i nie uprzedzać się do „domów z drewna”. Jest to naprawdę świetna opcja dla każdego marzącego o własnych czterech kątach!