czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

Dom Nieruchomości

Domy na wynajem?

Wynajem mieszkań, pokoi, kawalerek już nikogo nie dziwi. Jest to na porządku dziennym i żyje tak miliony Polaków. Rynek mieszkaniowy kwitnie i z roku na rok przybywa nowych lokatorów. Jednak co powiecie na… wynajem domów? Brzmi to już mniej oczywiście niż wynajem mieszkań. Jest to zdecydowanie mniej popularny proceder, jednak występuje nawet w naszym kraju. Być może z roku na rok jego popularność będzie rosła wraz z większym zainteresowaniem tym tematem. Jednak jak to wygląda na dzień dzisiejszy?

Domy na wynajem – krótkoterminowy pobyt

Oczywiście domy na wynajem, które są dostępne dla nas przez krótki okres, jak na przykład domki letniskowe na wakacje, nikogo nie dziwią. Jest to bardzo popularny sposób zarówno dla właściciela, który tak zarabia na utrzymanie, jak i dla wynajmującego, który ma swoją prywatną kwaterę zamiast hotelowego pokoju. Wiele osób decyduje się właśnie na taki wypoczynek, gdyż ceni sobie prywatność i czucie się „jak w domu”.
Domy na wynajem cieszą się popularnością nie tylko w okresie wakacyjnym lub w ferie zimowe. Często oferowane są one na imprezy okolicznościowe, takie jak sylwester. Ceny są wtedy znacznie wyższe za jedną noc, jednak to nikogo nie zraża. W końcu często to jedyna opcja, gdy nikt nie ma możliwości zorganizowania imprezy we własnym domu czy mieszkaniu. To bardzo popularne rozwiązanie wśród młodych ludzi lub tych, którzy łączą sylwestra z dłuższym pobytem.

Domy na wynajem – czynsz, dom zamiast mieszkania?

Ta mniej popularna strona wynajmowania domów to wynajem długoterminowy. Działa on na tej samej zasadzie, co wynajem mieszkań. Co miesiąc uiszcza się opłatę właścicielowi za zużytą energię, gaz i wodę oraz cenę wynajmu. Na rynku domów nie ma jeszcze tak wiele, jak mieszkań, jednak wraz z rosnącą popularnością pojawia się ich coraz więcej.
Domy na wynajem długoterminowy są zwykle wielopokojowe. Najczęściej wynajmowane są przez kilka osób, które dzielą się pokojami i wspólnie korzystają z pozostałych części domu. Tym sposobem cena wynajmu nie jest wygórowana.
Wynajem domu nie jest raczej opcją dla rodzin czy par, gdyż cena jest znacznie wyższa od mieszkania. Oscyluje ona w okolicach kilku tysięcy złotych. Dlatego też rynek domów jest dużo mniejszy od tego mieszkaniowego. Jednak jeśli mamy grupę znajomych lub wyjeżdżamy do pracy, bardzo możliwe jest, że pracodawca zapewni zakwaterowanie w wynajętym domu, gdyż będzie to najbardziej korzystne rozwiązanie.

Czy opłaca się wystawić dom na wynajem?

Domy na wynajem rozdzielamy na dwie grupy. Jedna to domu do wynajmu na wakacje, wyjazdy, weekendy, imprezy. Druga grupa to wynajem długoterminowy, który jest raczej mniej popularny.
Mimo wszystko to opłacalny biznes, szczególnie, jeśli dom ma stać pusty i nieużywany. Warto przemyśleć taką formę dorobienia pieniędzy. Może się okazać, że nawet stanie się to stałym źródłem dochodu, który pozwoli na dobry stopień życia. Warto więc się przekonać i spróbować swoich sił na rynku wynajmu domów. Może się to okazać sukcesem!