Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Naprawa i serwis dźwigów osobowych

Naprawa i serwis dźwigów osobowych i towarowych

Data publikacji 22 lipca 2024


Windy osobowe i towarowe wykorzystywane są w budynkach różnego typu. Te pierwsze to nie tylko korporacje, ale także budynki mieszkalne, które mają przynajmniej pięć pięter. Windy towarowe wykorzystać można nawet w budynkach, gdzie ma się do czynienia z zaledwie jednym piętrem. Jednak trudno wyobrazić sobie transport ciężkich palet pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Niezależnie od tego czy ma się do czynienia z firmą, budynkiem, magazynem, należy zadbać o regularny serwis i konserwację.

Kto powinien dbać o windę?

Pewnie wiele osób wychodzi z założenia, że o windę powinien dbać właściciel. Jest to właściwie prawdą, ale nie ma on na tyle wiedzy, aby zadbać o serwis i konserwację. Takie czynności wykonywane przez nieodpowiednie osoby, mogą negatywnie wpłynąć na stan techniczny dźwigu, co też może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Sam właściciel może zadbać o wyczyszczenie dźwigów osobowych i towarowych, ale to serwis będzie dbał o stan techniczny. Oględziny mogą wykazać, że potrzebne są części zamienne i komponenty do dźwigów osobowych i towarowych, które można znaleźć m.in. na stronie https://www.komponentylift.pl/. Serwisant będzie wiedział, jakie dokładnie części są mu potrzebne do wymiany. Nie można bowiem zapomnieć o tym, że intensywna praca doprowadza do zużycia poszczególnych komponentów. Zamiast jednak wymieniać całą windę, można kupić części zamienne, przywracające urządzeniom pełną sprawność.

Dlaczego winda musi być serwisowana?

Serwis i konserwacja, które wykonuje się w przewidzianych odstępach czasu (mówi się o nich z reguły w trakcie montażu windy), są w stanie zwiększyć bezpieczeństwo osób, na co dzień korzystających z takiego urządzenia. W sieci niekiedy mówi się o tym, że w windach doszło do tragedii, które powodują śmierć na miejscu. Przykro się czyta o takich wypadkach, ale wiele z nich jest błędem w wykonaniu prac serwisowych i konserwacyjnych. Odpowiedzialne osoby zawsze są pociągnięte do odpowiednich konsekwencji, ale po co takie rzeczy, skoro lepiej zadbać o stan techniczny wszystkich wind.

Prace serwisowe i konserwacyjne pomagają również wydłużyć żywotność dźwigów osobowych oraz towarowych. Co za tym dalej idzie, nie będzie trzeba przejmować się modernizacją, która mogłaby nieść ze sobą duże koszta. Serwis sprawi, że z wind będzie można korzystać dłużej. Warto również wspomnieć o tym, że regularnie wykonywane prace serwisowe, pomagają wykryć ewentualne usterki, które – jak to już było wspomniane – mogą doprowadzić niekiedy do ogromnych tragedii.

Jak często trzeba dbać o windę?

Specjaliści, którzy mają na co dzień do czynienia z windami, zalecają wykonanie przeglądu raz na miesiąc. Maksimum takie prace powinno wykonywać się przynajmniej raz na dwa miesiące. Dłuższe przerwy nie są zalecane. W trakcie tych wizyt wykonuje się regulację pewnych elementów oraz smaruje się niektóre części, co też wpłynie na jakość obsługi przez windę. Raz na pół roku potrzebny jest kompleksowy przegląd całej windy. Winda poddawana jest badaniu Urzędu Dozoru Technicznego przynajmniej raz na rok. Jest to ważne z punktu widzenia prawa. Jeżeli inspektor nie będzie miał nic przeciwko działaniu, przyklei specjalną naklejkę, która będzie dowodem na to, że winda działa bez zarzutu.

Serwisant powinien korzystać ze sprawdzonych części zamiennych, które zawsze należy dopasować zgodnie z modelem wind. Istnieją bowiem różne dźwigi i złe części uniemożliwią naprawę. Winda zostanie wyłączona z użytku, dlatego trzeba to zawsze starannie sprawdzić.

Artykuł sponsorowany

Redakcja czaszamieszkac.pl

Czas na Twój wymarzony dom! Zespół czaszamieszkac.pl to pasjonaci designu, architektury i wszystkiego, co związane z domowym ciepłem. Od inspirujących wnętrz, przez praktyczne porady budowlane, aż po sekrety pięknego ogrodu i najnowsze informacje z rynku nieruchomości – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, by stworzyć miejsce, które pokochasz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jaki kabel do domofonu – przewodnik po instalacji