czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

Jakie płytki wybrać
Dom

Jakie płytki wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Nietrudno zauważyć, że płytki ścienne to obecnie bardzo szeroka kategoria. Są dostępne w wielu kształtach, kolorach i wykończeniach, a wybór tych najlepszych może przyprawić o ból głowy. Dodatkowo należy także dopasować płytki podłogowe, listwy dekoracyjne oraz inne elementy wyposażenia – takie jak armatura, by łazienka czy kuchnia prezentowały się doskonale. W pierwszym momencie oczywiście zwraca się uwagę na wygląd, ale warto wiedzieć, że ważniejsze są parametry, jakimi wyróżniają się płytki ceramiczne. Należy zwrócić więc uwagę na ścieralność, antypoślizgowość, nasiąkliwość, rozmiary, właściwości chemiczne i wytrzymałość na zginanie.

Wybierz wytrzymałe płytki podłogowe

Nowoczesne i wytrzymałe płytki łazienkowe to obecnie standard w mokrej przestrzeni. Dostępne są w różnych rozmiarach, często mają niepowtarzalny wzór i są odporne na działanie wilgoci, a tym samym są wsparciem w utrzymaniu czystości. W modzie są rozmaite kolory. Dla miłośników surowego industrialu doskonałym wyborem może być imitacja betonu. Minimaliści postawią na biel, a ci, którzy cenią skandynawskie inspiracje dodadzą do niej drewno. W łazienkach vintage czy rustykalnych rewelacyjnie będzie się prezentować imitacja cegły. Do kuchni płytki z takim wykończeniem także będą doskonałym pomysłem. Jak widać, w zakresie wzorów i kolorów wiele zależy i od mody, i od gustu domowników. A obecnie w szeregu płytek jest naprawdę w czym wybierać.

Jakie parametry powinny mieć płytki ścienne?

Decydując się na płytki z https://www.salonyhoff.pl/plytki/ zwróć uwagę na kilka parametrów technicznych. To one są odpowiedzialne za to, jak ściana i podłoga będą się prezentować oraz to, jakie będą mieć parametry i jak długo będą świetnie wyglądać. Najważniejsza jest klasa ścieralności. Jest ona szczególnie istotna w przypadku płytek podłogowych, ponieważ są one bardziej podatne na uszkodzenia niż ścienne. Szkodzi im brud i piasek, które prowadzą do zmatowienia powierzchni. Warto sięgać po kafelki oznaczone III klasą ścieralności. Są one przeznaczone do pomieszczeń często użytkowanych. W innych miejscach wystarczająca będzie II klasa ścieralności. Warto także zwrócić uwagę na antypoślizgowość płytek. Jest ona ważna w mokrych przestrzeniach oraz na zewnątrz budynków. Oznaczaną jest skałą o przedziale R9 – R13. Im wyższa będzie wartość tym powierzchnia będzie mniej śliska. Na ten parametr wpływa także antypoślizgowy impregnat oraz różnego rodzaju żłobienia. Kafelki oznaczane są również parametrem nasiąkliwości. Najlepiej w tej kategorii wypada gres.

Doskonałej jakości płytki kuchenne

Wybierając płytki kuchenne warto zwrócić uwagę na ich właściwości oraz wygląd. Ta przestrzeń to serce domu, miejsce, w którym spędza się dużo czasu, więc na ścianie oraz podłodze może pojawić się dekoracyjna glazura, która będzie pasować do szafek i sprzętu i na przykład podkreśla specyficzny charakter przestrzeni. Poza tym warto dobrać rozmiar płytek do wymiaru kuchni, by optycznie nie zmniejszać przestrzeni. Ta sama zasada dotyczy także łazienki i innych miejsc. W dużych wnętrzach świetnie będą się prezentować większe płytki. Natomiast standardowe i małe pomieszczenia lepiej się prezentują, gdy sięgniemy po produkty o wymiarach 30×30 lub bardzo modną mozaikę. Warto przy tym pamiętać, że małe kafelki to więcej sprzątania. Od wymiarów, kształtów i wykończenia zależeć będzie także cena płytek.

Płytki na ściany i podłogi muszą być odporne na kwasy i zasady, które są używane w aktywnych chemicznie detergentach. Poza tym określa się także próg łamliwości płytek. Ten parametr pokazuje, jak wytrzymałe są kafelki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.