czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

zadaszenie balkonu w bloku
Budownictwo

Zadaszenie balkonu w bloku – z jakiego materiału wykonać?

Balkon w bloku jest ważną częścią mieszkania. Można na nim urządzić wygodny kącik, w którym można wypić poranną kawę, czy wieczorem odpocząć przy lampce wina. Chcąc się czuć komfortowo trzeba jednak zadbać o zadaszenie, które pozwoli odpoczywać na tarasie również wtedy, gdy warunki atmosferyczne nie będą idealne. Jak zadaszyć balkon, by był funkcjonalny i elegancki?

Zadaszenie balkonu – wady i zalety

Zadaszenie balkonu w bloku może okazać się wyjątkowo przydatne. Docenią je przede wszystkim te osoby, które lubią dużo czasu spędzać na balkonie.

Zadaszony balkon będzie idealnym miejscem odpoczynku nawet w bardzo upalne dni. Warto pamiętać, że nadmiar promieni słonecznych dokucza nie tylko ludziom, ale również roślinom i zwierzętom. Osoby, które mają zamiar hodować kwiaty dzięki zadaszeniu uchronią rośliny również przed mocnym deszczem czy porywistym wiatrem.

Zadaszenie balkonu w bloku pomoże stworzyć prawdziwą oazę zieleni. Ważne jest to szczególnie dla tych osób, które mieszkają w centrum dużych miast. Swój własny kawałek zieleni jest bezcenny!

Wykonując zadaszenie balkonu w bloku trzeba pamiętać, że niezbędne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Konieczna jest również zgoda Wspólnoty Mieszkaniowej, która jednocześnie może narzucać rodzaj materiału, z jakiego ma zostać wykonane zadaszenie.

Dużym wyzwaniem często jest znalezienie materiału, który będzie komponował się z architekturą budynku. Warto pamiętać, że zadaszenie balkonu w bloku powinno być dopasowane do charakteru budynku oraz elewacji.

Z jakich materiałów wykonać zadaszenie balkonu?

Pleksi jest materiałem lekkim, przepuszcza słońce oraz łatwo dociąć go wymaganych rozmiarów. Wadą tego materiału jest stosunkowo niewielka odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Zadaszenie balkonu w bloku wykonane z pleksi będzie wyglądało elegancko i estetycznie. Warto również podkreślić, że można wykorzystać pleksi transparentne, które idealnie wpisze się w architekturę budynku, ale również można skorzystać z kolorowych materiałów.

Zadaszenie balkonu można również wykonać ze szkła. Warto wybrać szkło hartowane, które jest trwalsze i doskonale poradzi sobie nawet z gradobiciem. Szklane zadaszenie będzie idealnie wyglądało w budynku nowoczesnym, gdzie elementy barierek wykonane są z chromowanego metalu.

Bardzo wygodnym rodzajem zadaszenia są markizy. Chronią przed słońcem, jak i wiatrem. Warto wybrać markizy, które można złożyć i rozłożyć używając wyłącznie pilota. Warto również zwrócić uwagę na markizy z czujnikiem wiatru. Zwijają się one, gdy wiatr staje się zbyt porywisty. Markizy z czujnikiem słońca rozwijają się, gdy na dworze jest skwar.