czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

Dom Nieruchomości

Jak wynająć mieszkanie?

Choć sprawa może wydawać się dziecinnie prosta, wcale taka nie jest. Wynajem mieszkania to poważna sprawa, szczególnie, jeśli robimy to po raz pierwszy. Jest wiele spraw, na które musimy zwrócić uwagę i dopilnować kilku elementów. Oczywiście, jeśli mamy szczęście i uda nam się wynająć mieszkanie bez zbędnych ceregieli, z pewnością nic złego nas nie spotka. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego warto poznać zasady prawidłowego wynajmu mieszkania. Unikniemy tym sposobem niepotrzebnych nerwów i nieprzyjemności!

Gdzie znaleźć mieszkanie na wynajem?

Przygodę z wynajmowaniem mieszkania należy rozpocząć od znalezienia odpowiedniej oferty. Gdzie jej szukać? Oczywiście w Internecie! Na różnych portalach ogłoszeniowych znajdziemy mnóstwo ofert z mieszkaniami na wynajem. Przed podejściem do ich przeglądania, ustalmy podstawowe informacje.
Zastanówmy się, jaka dzielnica nas interesuje. To zawęzi krąg poszukiwań i zmniejszy ogromną ilość wyników wyszukiwania pod hasłem „mieszkanie”. Kolejna sprawa to cena. Z pewnością mamy jakiś ustalony budżet z górną granicą. Zaznaczmy go w filtrach wyszukiwania. Te dwa kryteria powinny wystarczyć, gdyż takie rzeczy jak metraż i dodatkowe udogodnienia są zmienne i zależne od właściciela. Poszukiwania można zacząć!
Jednak Internet to nie jedyne miejsce, w którym możemy znaleźć nasze mieszkanie na wynajem. Warto także rozmawiać z przyjaciółmi i bliskimi, bo często ktoś z ich otoczenia ma ofertę wynajmu. Taka sytuacja jest jeszcze lepsza, niż oferta znaleziona w Internecie. Jeśli wynajmiemy mieszkanie od osoby, którą w pewien sposób znamy lub zna ją bliska nam osoba, możemy być spokojni o jej szczerość i lojalność. Być może nawet uda nam się obniżyć cenę!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Jeśli znajdziemy już interesującą ofertę, najpierw dobrze się z nią zapoznajmy. Zwróćmy uwagę na wszelkie informacje zawarte w opisie. Istotne są także zdjęcia. Jeśli są na nich wszystkie pokoje i nic nie jest ukryte, to dobry znak. Nie wybierajmy mieszkań, gdzie na zdjęciach widać tylko fragment miejsca. To znak, że coś może być do ukrycia.
W opisie mieszkania z pewnością zawarta jest cena. Nie sugerujmy się tą, która podana jest na głównej stronie. Jest to zwykle koszt samego wynajmu, bez dodatkowych opłat i czynszu. W opisie zwykle znajdziemy pełen kosztorys. Jednak nie zawsze zawiera on także Internet i telewizję, a więc warto o to dopytać.
Jeśli porównujemy dwa lub więcej mieszkań, nie kierujmy się tylko niższą ceną przy wyborze. Może okazać się, że pozornie tańsze miejsce tak naprawdę wychodzi porównywalnie z droższym, które ma więcej do zaoferowania. Droższe mieszkanie może mieć piekarnik, którego nie ma tańsze, może mieć wannę z prysznicem lub w cenę wliczone są wszelkie opłaty, razem z mediami.
Dlatego właśnie wybór mieszkania to nie taka prosta sprawa. Trzeba zwracać uwagę na wiele czynników, które zmieniają postać rzeczy. Jednak kierując się rozumem i zdrowym rozsądkiem z pewnością uda się wybrać to jedno, idealne mieszkanie!