Wzory układania paneli podłogowych
Data publikacji 9 lutego 2021Układanie paneli podłogowych może być zrealizowane na kilka sposobów, w zależności od stylu aranżacji wnętrz i pożądanego efektu parkietu. Wśród najpopularniejszych wyróżnia się klasyczną jodełkę, szachownicę lub wzory angielskie. Na jaki sposób warto się zdecydować?
Panele podłogowe układane w jodełkę
Jednym z tradycyjnych wzorów podłóg panelowych jest jodełka. Można wyróżnić dwa typy tego wzoru:
- Jodełka klasyczna (pojedyncza, podwójna lub potrójna) – wzór, który powstaje z paneli o jednakowej wielkości. Elementy układa się pod skosem, tworząc ciekawy styl we wnętrzu.
- Jodełka francuska – powierzchnia układana z paneli podłogowych przyciętych pod kątem 45°. Zestawienie pojedynczych elementów panelowych tworzy wzór grotu strzały, natomiast cała kompozycja wygląda jak elegancki zygzak.
Układanie paneli podłogowych w jodełkę pasuje do wnętrz w stylu vintage. Spopularyzowany w latach 70. i 80. wzór parkietu drewnianego dziś przeżywa swój renesans. Główną zaletą tego wzoru jest nie tylko jego ponadczasowy wygląd, ale również możliwość maskowania niestandardowych kształtów i wymiarów pomieszczenia.
Układanie paneli podłogowych w niewielkich pomieszczeniach
Na optyczne powiększenie wnętrz wpływa przede wszystkim regularny wzór kładzenia paneli podłogowych. Do takich rozwiązań można zaliczyć cegiełkę lub wzór angielski. Charakterystycznym znakiem jest ułożenie desek wzdłuż lub wszerz pomieszczenia (wzór angielski prosty) bądź pod kątem 45° względem ściany (wzór angielski diagonalny). Taki uniwersalny sposób montażu paneli sprawdza się zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych wnętrzach. Na popularność wzoru angielskiego wpływają niskie koszty i prosty montaż paneli.
Wzór paneli w dużych pomieszczeniach
Większy metraż pozwala na stosowanie zróżnicowanych, a nawet abstrakcyjnych wzorów. Do takich można zaliczyć popularną szachownicę, znaną również pod nazwą wzoru koszykowego. Układanie paneli podłogowych, tworząc naprzemienne względem siebie kwadraty, przypomina oryginalną mozaikę lub ciekawy geometryczny układ.
Jaki wzór układania paneli wybrać?
Drewniane lub drewnopodobne panele podłogowe wyróżniają się klasycznym i ponadczasowym wyglądem. Jednak nawet z naturalnego surowca można stworzyć nowoczesną aranżację. To właśnie sposób i wzór układania paneli podłogowych wpływa na całościowy efekt.
W zależności od wybranego wzoru można nadać wnętrzom luksusu, nowoczesności lub tradycyjnego stylu. Na efekt ułożenia paneli podłogowych ma również wpływ gatunek drewno i kierunek padania światła. Jednym ruchem można podkreślić rysunek słojów czy naturalny kolor lub wybarwienie drewna.
Należy pamiętać, żeby wzory były dopasowane do kształtu i wielkości pomieszczenia. Im mniejsza przestrzeń, tym prostsze powinny być wzory. W tej kwestii warto zwrócić się do specjalistów: najpierw do profesjonalnego i kreatywnego architekta wnętrz, a następnie do fachowców od montażu paneli podłogowych. Specjaliści nie tylko doradzą najlepsze rozwiązania, ale również zadbają o zabezpieczenie podłogi i o to, żeby naturalne drewno lub panele nie odkształciły się w wyniku wilgotności czy ewentualnych uszkodzeń mechanicznych.