Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Naprawa klimatyzacji w firmie

Naprawa klimatyzacji w firmie – jak długo trwa?

Data publikacji 26 listopada 2021

Używanie klimatyzacji jest niezwykle komfortowe, szczególnie w zakładach pracy, aby zapewnić wszystkim pracownikom optymalne warunki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że urządzenie musi być regularnie serwisowane. W przeciwnym razie pojawi się szereg problemów, w efekcie może dojść do poważnej awarii lub nawet trwałego uszkodzenia i konieczności wymiany klimatyzatora. To z kolei generuje dodatkowe koszty, których można jednak uniknąć, jeśli będzie się prawidłowo użytkować klimatyzację, oczyszczać ją, naprawiać na bieżąco najmniejsze usterki. Każdego z pewnością interesuje to, ile trwa serwis klimatyzacji i jakie konkretnie czynności składają się na tego typu usługę.

Dlaczego klimatyzacja musi być regularnie serwisowana?

System klimatyzacyjny trzeba regularnie serwisować, nawet jeśli urządzenie jest nowe i nie sprawia żadnych problemów, działa prawidłowo. Na stan techniczny klimatyzatora wpływa wiele czynników i w najmniej oczekiwanym momencie może pojawić jakaś awaria, mniej lub bardziej poważna. Systematycznie wykonywany serwis służy temu, aby urządzenie było sprawne i czyste. Trzeba pamiętać o tym, że klimatyzator to świetne miejsce do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Przez długi czas może nawet ich nie widać, ale wszystkie osoby wdychające powietrze filtrowane przez klimatyzator odczują szereg negatywnych skutków. Zaniedbana klimatyzacja to niestety prosta droga do pojawienia się problemów zdrowotnych, alergii, bólów głowy, złego samopoczucia, częstszych infekcji.

Jeśli nie wymienia się filtrów, a są w nich zarodniki grzybów i pleśni, to znajdą się one w całym pomieszczeniu, skąd trafią wraz z wdychanym powietrzem do dróg oddechowych i krwiobiegu. Serwis klimatyzacji jest konieczny do zachowania gwarancji producenta. Jego brak przyczynia się do obniżenia wydajności pracy urządzenia, zwiększenia poboru prądu i ryzyka uszkodzenia. Brak regularnych serwisów skraca żywotność klimatyzatora, prowadzi do wzrostu kosztów naprawy poważnych usterek. Jeśli urządzenie ma działać prawidłowo i być bezpieczne w użyciu, to nie można zaniedbywać serwisu. Składa się na niego sprawdzenie stanu filtrów, parownika, sterowników, połączeń układów, przewodów i instalacji. Klimatyzacja jest czyszczona, odgrzybiana i dezynfekowana. Dokładnie czyści się jednostki zarówno wewnętrzną, jak i zewnętrzną. Mierzy się ciśnienie pracy układu, wymienia lub naprawia niektóre części.

Ile trwa naprawa klimatyzacji w firmie i od czego to zależy?

Jeśli będzie się prawidłowo dbać o klimatyzację, regularnie ją czyścić, prawidłowo użytkować, to cykliczne serwisowanie nie zajmuje wiele czasu. W przypadku zaniedbanej klimatyzacji, która ulegała awarii, naprawa może potrwać krócej lub dłużej. Wpływa na to wiele czynników, a jednym z nich jest oczywiście stan techniczny urządzenia. Kolejną kwestią będzie marka i model klimatyzatora. Znaczenie ma nawet miejsce montażu urządzenia, stosowane metody czyszczenia, odgrzybiania i dezynfekcji. Istotne jest również to, kto zajmie się naprawą klimatyzacji, wiedza i doświadczenie serwisanta. Bardzo ważne będzie wobec tego skorzystanie z usług fachowców cieszących się dobrymi opiniami wśród klientów. Czas serwisowania wydłuża się w przypadku urządzenia w złym stanie technicznym, niedokładnie czyszczonego. Oczywiście im serwis jest bardziej czasochłonny, tym bardziej wzrasta koszt usługi. To kolejny powód, dla którego lepiej nie zaniedbywać klimatyzacji, bo może to skutkować poważną i kosztowną awarią.

Co więcej, wydłużony czas naprawy wpływa negatywnie na efektywność pracowników, szczególnie w okresie letnim. W nieklimatyzowanych pomieszczeniach praca staje się bardzo niekomfortowa, co niestety przekłada się na jakość wykonywanych obowiązków zawodowych. Na serwis klimatyzacji składa się wiele czynności, trzeba dokładnie sprawdzić jej stan, znaleźć błędy i usterki, wyczyścić, usunąć awarie. Jeśli nie jest wymagana skomplikowana naprawa, to najczęściej serwis klimatyzatora nie trwa dłużej niż godzinę na każdą jednostkę. Czas ten może ulec zarówno wydłużeniu, jak i skróceniu. W przypadku doświadczonych profesjonalistów serwis zajmuje nawet pół godziny. Zdarzają się przypadki, że przywrócenie urządzenia do pierwotnego stanu zajmie parę godzin. Serwisant już na podstawie wstępnych oględzin klimatyzacji oszacuje, ile mniej więcej będzie trwać serwis. Jest kilka sprawdzonych sposobów na skrócenie czasu trwania serwisu klimatyzacji i zmniejszenie związanych z tym kosztów, trzeba pamiętać o kilku kwestiach:

• Znaczenie ma to, aby zapoznać dokładnie z instrukcją obsługi klimatyzatora i używać go zgodnie z zaleceniami producenta. Dotyczy to nie tylko obsługi, ale też czyszczenia.
• Klimatyzacja wymaga systematycznego mycia i nie można tego robić raz na kilka miesięcy. W instrukcji urządzenia znajdują się informacje dotyczące zalecanych terminów czyszczenia klimatyzatora i metod. Bardzo ważne jest wymienianie filtrów i usuwanie skroplin, co wydłuża żywotność urządzenia, pozwala utrzymać go w dobrym stanie technicznym.
• Powinno się serwisować klimatyzację dwa razy w roku, co zmniejsza ryzyko awarii i konieczność przeprowadzenia czasochłonnej, kosztownej naprawy. Regularne sprawdzanie stanu klimatyzacji pozwala na wykrycie usterki i szybkie jej naprawienie, zanim dojdzie do poważniejszych szkód i uszkodzenia urządzenia.
• Jeśli tylko pojawią się jakieś problemy z klimatyzatorem, zacznie on właściwie działać, należy niezwłocznie zgłosić to fachowcom. Bagatelizowanie nieprawidłowości może skutkować wystawieniem poważnej usterki, czasochłonnej w naprawie. Naprawy klimatyzacji zawsze powinien podjąć się wykwalifikowany serwisant.

Partnerem artykułu jest firma Artis Group, oferująca sprzedaż, montaż oraz serwis klimatyzacji. 

Redakcja czaszamieszkac.pl

Czas na Twój wymarzony dom! Zespół czaszamieszkac.pl to pasjonaci designu, architektury i wszystkiego, co związane z domowym ciepłem. Od inspirujących wnętrz, przez praktyczne porady budowlane, aż po sekrety pięknego ogrodu i najnowsze informacje z rynku nieruchomości – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, by stworzyć miejsce, które pokochasz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

monitoring