Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Dlaczego warto wziąć faktoring

Dlaczego warto wziąć faktoring?

Data publikacji 31 sierpnia 2022


Świadomość dotycząca rynku usług finansowych w Polsce stale rośnie – coraz więcej przedsiębiorców wspomaga rozwój swoich firm kredytami, jednak znaczna część osób prowadzących działalność gospodarczą wciąż traktuje korzystanie z usług finansowych jako ostateczność. Faktycznie, sytuacja na rynku kredytowym w 2022 roku uzmysłowiła wielu ryzyko, jakie niesie ze sobą zaciągnięcie zobowiązania kredytowego – zwłaszcza na długi okres spłaty i dużą kwotę. 

Co jednak zrobić, gdy w teorii firma doskonale sobie radzi, ale brakuje jej środków na rozwój firmy? Przedsiębiorca może mieć stałych klientów, przyjmować i realizować intratne zlecenia, a nawet cieszyć się dobrą reputacją firmy, ale wciąż mieć problemy finansowe. Z czego to wynika i jak temu zapobiec?

Zatory płatnicze i jak je zwalczać

Niemal powszechnym i niezwykle uciążliwym zjawiskiem dla polskich przedsiębiorców są zatory płatnicze. To sytuacje, w których firma teoretycznie zarabia sporo (a co za tym idzie płaci wysokie podatki), jednak nie dysponuje środkami, ponieważ jej kontrahenci:

  1. nie płacą na czas;
  2. wymuszają długie terminy spłaty faktur;
  3. jedno i drugie.

W takim przypadku przedsiębiorca jest stawiany w niezwykle trudnym położeniu – choć pieniądze mu się należą, nie może nimi dysponować, przez co sam może mieć problemy ze spłatą zobowiązań. Co zrobić w takiej sytuacji? Odpowiedzią może być faktoring.

Dlaczego warto wybrać faktoring?

Faktoring to usługa finansowa, która rozwiązuje problem występowania zatorów płatniczych. W swej najprostszej formie faktoring pozwala przedsiębiorcom na sprzedaż faktur wystawionych kontrahentom. W ten sposób zamiast oczekiwać na spłatę zobowiązania przez kupującego, przedsiębiorca może pozbyć się faktury, a w zamian za to otrzymać nawet 98% kwoty na fakturze natychmiast. 

Oczywiście usługa faktoringu nie jest za darmo – faktorant (czyli przedsiębiorca korzystający z faktoringu) na pewno zapłaci prowizję od sprzedanych faktur, a także opłatę za utrzymanie odnawialnego limitu faktoringowego. Koszty te są jednak transparentne i łatwo sprawdzić, ile wyniosą – na przykład korzystając z kalkulatorów dostępnych na stronie wybranej firmy faktoringowej.

Przejrzyste koszty i szybki dostęp do środków to nie jedyne zalety faktoringu. Warto wspomnieć także o dostępności dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz o możliwości przeniesienie ryzyka niewypłacalności z faktoranta na dłużnika. Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcy zachować spokój, ponieważ nawet w przypadku, gdy dłużnik nie będzie mógł opłacić faktury w terminie, sprawę ewentualnej windykacji przejmie w całości firma faktoringowa.

Redakcja czaszamieszkac.pl

Czas na Twój wymarzony dom! Zespół czaszamieszkac.pl to pasjonaci designu, architektury i wszystkiego, co związane z domowym ciepłem. Od inspirujących wnętrz, przez praktyczne porady budowlane, aż po sekrety pięknego ogrodu i najnowsze informacje z rynku nieruchomości – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, by stworzyć miejsce, które pokochasz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Świadomy zakup mieszkania