Jakie oświetlenie techniczne wybrać?
Data publikacji 4 lutego 2021Oświetlenie techniczne najczęściej wykorzystywane jest w halach przemysłowych i magazynach. Można je też zamontować w przydomowych garażach i warsztatach. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej ilości oświetlenia dla pracowników. Kąt padania światła, jego intensywność i barwa przekładają się na precyzję i wydajność pracy. Odpowiednio oświetlone miejsca pracy są bezpieczniejsze i zdrowsze dla pracowników. Obecnie można znaleźć dobrze znane produkty jak chociażby belki oświetleniowe czy plafony. Oprócz tego oferowane są bardziej nowoczesne rozwiązania, jak na przykład lampki z czujnikiem ruchu.
Lampy sufitowe
Oświetlenie techniczne można podzielić na kilka kategorii. Jedną z nich są lampy montowane na suficie. W przestronnych pomieszczeniach wymagających większego oświetlenia często montowane są belki oświetleniowe w oprawach hermetycznych czy żarówki w oprawach kanałowych. Równie popularne są świetlówki w oprawach nasufitowych rastrowych. Reflektory także dobrze się sprawdzą. Niesłabnącym zainteresowaniem wśród klientów oświetlenia technicznego cieszą się plafony. Nowoczesne modele płaskich lamp mocowanych na suficie posiadają mleczne szkło i dekoracyjne, najczęściej metalowe wykończenie. Plafony dobrze sprawdzą się w niskich pomieszczeniach. Alternatywą dla wyżej wymienionych lamp są energooszczędne panele LED. Cechują się długą żywotnością. Ponadto ich klasyczny kształt i kolor będzie estetycznie prezentował się zarówno w nowoczesnej, jak i klasycznej aranżacji wnętrza.
Naświetlacze mocowane na ścianie
Wśród oświetlenia technicznego znaleźć można też lampy, przeznaczone na zewnątrz. Minimalistyczne naświetlacze z czujnikami ruchu umożliwiają korzystanie z danego miejsca nawet po zmroku. Wykonywane są z odpornych na warunki atmosferyczne materiałów. Przydatne do oświetlenia miejsc przemysłowych mogą być także szklane kinkiety. Można w nich łatwo wymienić żarówkę ściągając szklany klosz.
Oświetlenie techniczne do precyzyjnych prac
W dużych pomieszczeniach istotne jest, aby oświetlić równomiernie całe wnętrze. Jednak w mniejszych pomieszczeniach, takich jak warsztat, powinno się postawić na oświetlenie techniczne ułatwiające korzystanie z konkretnego stanowiska. Wtedy przydatne mogą okazać się listwy podszawkowe. Stanowisko pracy z powodzeniem oświetli lampka stojąca LED z lupą. Ułatwi wykonywanie precyzyjnych prac. Dzięki specjalnym zaciskom montażowym można mieć pewność, że lampka nie spadnie. Do mniejszego oświetlenia technicznego zaliczyć można też żarówkę prętową LED. Taki przedmiot posiada praktyczny haczyk, który można zawiesić niemal wszędzie. Ciekawym rozwiązaniem są halogenowe lampy stołowe z ruchomą podstawą. Dzięki temu samemu można zdecydować o miejscu padania wiązek światła.