czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

sauna w mieszkaniu
Dom

Jakie zalety ma sauna w mieszkaniu?

W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszy się sauna. Przebywanie w saunie to rytuał, który ma nie tylko relaksacyjne, ale również zdrowotne właściwości.

Montaż sauny w mieszkaniu

W tym artykule wyjaśnimy, jak powinna być zaprojektowana sauna w mieszkaniu, a także jakie są jej zalety. Dostępne są sauny suche, parowe oraz na podczerwień. Z rytuałów saunowych można skorzystać w domowym zaciszu i nic nie stoi temu na przeszkodzie. Warto zwrócić uwagę na fakt, że jest to sposób wypoczynku charakterystyczny dla Estończyków oraz Finów. Jeszcze kilkanaście lat temu, żeby zrelaksować się w ten sposób trzeba było jeździć do luksusowych hoteli lub SPA. Obecnie możliwości są jednak dużo większe, dlatego jak najbardziej warto z nich korzystać. Na saunę można przeznaczyć pomieszczenie gospodarcze, ale można ją też zainstalować w dowolnym pokoju. Na uwagę zasługuje fakt, że sauny na podczerwień mają 1 m wysokości oraz szerokości. Oznacza to, że wcale nie trzeba posiadać dużej przestrzeni. Taka przestrzeń jest całkowicie wystarczająca dla jednej osoby. Sauny domowe o wymiarach 2 x 2 m cieszą się jednak największym uznaniem, ponieważ umożliwiają zażywanie kąpieli saunowych w większym gronie. Można też zakupić kabinę prysznicową wyposażoną w funkcję sauny parowej. Oczywiście nie zastąpi to klasycznej sauny, ale stworzy przynajmniej pewną namiastkę. Trzeba jednak pamiętać, że w takiej kabinie niestety nie można przebywać w pozycji leżącej.

Koszt sauny

Sauna w mieszkaniu nie może przylegać do ścian, dlatego trzeba zachować odpowiedni odstęp. Szacuje się, że odstęp od sufitu powinien wynosić 10 cm, natomiast od ściany 5 cm. Takie rozwiązanie sprawi, że ściany nie będą chłodzić sauny, a blok nie będzie się nagrzewał. Warto mieć na uwadze, że nagrzane ściany stwarzają niebezpieczeństwo uszkodzenia budynku, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność. Saunę w mieszkaniu można zaprojektować samemu lub skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Najtańsze modele sauny przeznaczone dla jednej osoby kosztują około 4000 złotych. Jest to raczej przystępna cena, więc każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. Kilkukrotnie większą kwotę trzeba będzie wydać, jeżeli zamierzasz saunować w towarzystwie innych osób. Sauny na wymiar również cieszą się dużym zainteresowaniem. Trzeba jednak pamiętać, że są one wyraźnie droższe od modeli gotowych. Nie można zapominać o kosztach eksploatacji, które są największe w przypadku sauny na podczerwień. Sauna pomaga oczyścić organizm z toksyn, rozluźnić mięśnie, a także poprawić samopoczucie.