czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

mały ogródek przed domem szeregowym
Budownictwo

Jak zagospodarować mały ogródek przed domem szeregowym?

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się domy szeregowe. Posiadanie własnego ogrodu jest dużą zaletą zabudowy szeregowej. Należy pamiętać, że przestrzeń wokół domu powinna być odpowiednio zagospodarowana.

Jak urządzić ogródek przed domem?

W tym artykule wyjaśnimy, jak przygotować mały ogródek przed domem szeregowym, a także jak o niego dbać. Zagospodarowanie małego ogrodu jest dużo większym wyzwaniem, niż przygotowanie ogrodu o normalnym rozmiarze. Taki ogród musi być przede wszystkim spójny z wystrojem mieszkania, a do tego estetyczny. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zwiększał powierzchnię użytkową i był przedłużeniem salonu. Pierwszym krokiem powinien być wybór ogrodzenia. Warto mieć na uwadze, że ogrodzenia powinno zapewniać domownikom prywatność, żeby czuli się bezpiecznie. W przypadku domków szeregowych sąsiedzi znajdują się bardzo blisko i jest to specyfika takiego mieszkalnictwa. Dlatego ogrodzenie powinno zakrywać w miarę możliwości jak największą powierzchnię. Ogrodzenia panelowe są popularnym rozwiązaniem stosowanym już od kilku sezonów. Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić bezpieczeństwo oraz nowoczesny wygląd.

Przestrzeń ogrodowa

Osłony naturalne, takie jak żywopłot będą idealnym wyborem dla miłośników zieleni. Warto dodać, że dostępne są różne rodzaje żywopłotów, dlatego każdy bez większych problemów powinien znaleźć rozwiązanie dopasowane do swoich potrzeb. Osłona posesji przez cały rok jest największą zaletą żywopłotu z iglaków. Lepiej unikać ciężkich i wysokich ogrodzeń, ponieważ są przytłaczające i zamykają wolną przestrzeń. Taras jest oczywiście głównym elementem, który łączy przestrzeń ogrodową z domem. Taras będzie się wydawać większy, jeżeli przygotuje się go spójnie z wystrojem mieszkania. Może być nie tylko przedłużeniem salonu, ale pełnić również funkcję miejsca do wypoczynku. Obie przestrzenie będą się wydawać większe, jeżeli podłoga w salonie i na tarasie zostanie wykonana z tych samych materiałów. Należy pamiętać o zastosowaniu nawierzchni odpornej na wilgoć, jeżeli taras jest usytuowany od wschodu lub północy. Dobrym pomysłem będzie również nawierzchnia w jasnej barwie. O odizolowaniu się od otoczenia można pomyśleć, jeżeli taras ma pełnić funkcję miejsca do relaksu. Trzeba też koniecznie pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ochrony przed słońcem. W sprzedaży można znaleźć duże parasole osłaniające przed słońcem, a także różnego rodzaju markizy. Otoczenie wokół domu wzbogacają oczywiście meble ogrodowe. Powinny pasować nie tylko do stylistyki domu, ale również muszą być funkcjonalne.