Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród siatka na krety

Skuteczna walka z kretami – siatka na krety

Data publikacji 16 września 2021

Krety to dla wielu ogrodników niezwykle uciążliwe stworzenia, które potrafią bezwzględnie zniszczyć niczemu winne roślinki. Mimo że są to niewielkie stworzenia, potrafią narobić wiele bałaganu, a samo pozbycie się nich może okazać się niezwykle uciążliwe szczególnie dla osób, które nie miały z nimi wcześniej do czynienia.

Szkodliwe działanie kreta

Kretom nie można odebrać tego, że pomagają pozbyć się owadów z ogrodu. Jednak poprzez ich podziemne tunele i kopce trawnik po ich urzędowaniu może ulec znacznemu zniszczeniu. Co więcej, kopane przez krety tunele uszkadzają korzenie roślin uprawnych i ozdobnych, co prowadzi do ich obumierania. Kopce kretów mogą również rozprzestrzenić inwazję chwastów. Jak więc widać, nie są one dość pożądane i ogólnie uznawane są za szkodniki.

Jak zatem poradzić sobie z kretami?

W Internecie roi się od wielu rozwiązań, które w mniejszym bądź większym stopniu mogą okazać się skuteczne. Jednak jedną z ciekawszych opcji może okazać się siatka na krety. Siatki takie umieszcza się w glebie tak, aby zabezpieczały one trawnik i uprawy przed wtargnięciem kretów, a nawet innych gryzoni.

Czym powinna charakteryzować się taka siatka?

Siatka na krety przede wszystkim powinna być odporna na korozję, na którą będzie podatna pod glebą. Wybierając siatkę, ważnym aspektem jest również odpowiednia wielkość oczek, która z jednej strony powinna uniemożliwiać przedostawanie się kreta, a z drugiej pozwalać na odpowiedni rozwój korzeni roślin. Producenci siatek powinni zwracać szczególną uwagę, aby były one odporne na różne warunki glebowe oraz atmosferyczne.

Rodzaje siatek

Aktualnie wyróżnia się dwa typy siatek na krety, a są nimi:

  • siatki poziome – umieszczane na odpowiedniej głębokości na konkretnym obszarze, który chce się zabezpieczyć,
  • siatki pionowe – montuje się je wokół ogródka, aby stworzyć swego rodzaju podziemny płot.

Jak umieścić siatkę pod glebą?

Proces ten może wydawać się dość skomplikowany, jednak po zapoznaniu się z podstawowymi zasadami z pewnością każdy sobie z nim poradzi. W przypadku siatek poziomych należy pamiętać, aby siatkę taką umieścić odpowiedni głęboko. Zaleca się, aby zrobić to mniej więcej 10 centymetrów pod ziemią. Najlepszym czasem na zamontowanie siatki na krety jest czas, w którym gleba nie jest jeszcze stwardniała przez przymrozki. Jeśli interesuje Cię głównie siatka pionowa, umieszcza się ją wokół ogródka na głębokości około 2 metrów. Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo działki, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie dwóch rodzajów siatek naraz.

Redakcja czaszamieszkac.pl

Czas na Twój wymarzony dom! Zespół czaszamieszkac.pl to pasjonaci designu, architektury i wszystkiego, co związane z domowym ciepłem. Od inspirujących wnętrz, przez praktyczne porady budowlane, aż po sekrety pięknego ogrodu i najnowsze informacje z rynku nieruchomości – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, by stworzyć miejsce, które pokochasz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zrozumienie Roli Filtów Kabiny w Twoim Samochodzie