czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

wiertła
Budownictwo

Wiertła stopniowe – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Na rynku budowlanym znaleźć można wiele wierteł o różnorodnym przeznaczeniu. Dziś zajmiemy się wiertłami stopniowymi, które cieszą się ogromną popularnością ze względu na szereg korzyści i bogate możliwości co do zastosowania. Czym jest wiertło stopniowe? Jaką mają budowę i zastosowanie? Do jakich prac mogą być wykorzystywane? Jeśli szukasz odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Czym jest wiertło stopniowe?

Wiertła stopniowe to końcówki przeznaczone do wiertarek i wkrętarek, które doskonale sprawdzają się do obróbki blachy i metalu. Uznawane są za efektywne i funkcjonalne. Wiertła stożkowe z powodzeniem stosuje się do takich elementów, jak chociażby metalowych rur, blach wykonanych ze stali lub metalu, a także innych przedmiotów, które są wykonane z niezależnych metali. W wiertłach stopniowych kluczowy jest tzw. kąt wierzchołkowy. To właśnie on odpowiada za to, jaką długość będą miały skrawające krawędzie. W praktyce oznacza to, że im mniejszy jest kąt, tym większa jest długość skrawających krawędzi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wykorzystując wiertła stopniowe często konieczne będzie przeprowadzenie fazowania krawędzi lub usunięcia zadziorów.

Jaką budowę i zastosowanie mają wiertła stopniowe?

Wiertła stopniowe posiadają dość charakterystyczną budowę, dlatego też znacząco różnią się od pozostałych narzędzi tego typu. Element zbudowany jest z dwóch ostrzy- zadaniem pierwszego jest nawiercanie i wywiercenie. To właśnie od wysokości tego pierwszego zależy, jaka grubość blachy może być poddawana obróbce. Wiertła stopniowe są skonstruowane tak, że podczas pracy uruchamiane są boczne ostrza, które są ułożone w sposób symetryczny. Działają podobnie jak frezy. Ogromną zaleta tych narzędzi jest to, że się centrują, w konsekwencji możliwe jest wykonanie danego otworu bez dodatkowego wiercenia.

Do jakich prac wykorzystywane jest wiertło stopniowe?

Wiertła stopniowe z reguły wykorzystywane są do obrabiania blachy. W praktyce nie jest to jedyne zastosowanie tego narzędzia. Doskonale sprawdzi się również do wiercenia cienkich materiałów, wśród których wyróżnia się metale kolorowe, tworzywa sztuczne, blachy stalowe, stal nierdzewną. Wiertła te stopniują się samoczynnie, w konsekwencji świetnie poradzą sobie nawet w przypadku śliskich czy też zaokrąglonych powierzchni. Osprzęt wykorzystywany jest w przemyśle samochodowym, budowniczym, lotniczym, elektrycznym, sanitarnym.