czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

Stół do jadalni
Dom

Stół do jadalni – jak dobrać wymiary do liczby osób i wnętrza?

Zadajesz sobie pytanie: Jak odpowiednio wybrać wymiary stołu jadalnianego na 2, 4, 6, 8, 10 i 12 nakryć? Sprawdź, jak wybrać optymalne wymiarów okrągłego lub prostokątnego stołu. Dzięki naszym podpowiedziom dowiesz się, jak zapewnić siedzącym wokół stołu swobodę ruchów. Podpowiemy Ci też, jak wybrać stół do kuchni, salonu lub jadalni. Katalog popularnych modeli znajdziesz tu: https://meblemakarowski.pl/.

Wybranie stołu do jadalni jest trudne tylko pozornie. Dzięki kilku prostym wskazówkom urządzanie wymarzonego wnętrza będzie przyjemnością. Stół często jest sercem pokoju dziennego albo jadalni, więc warto zadbać o to, by wyglądał pięknie i a co dzień, i od święta. Poza tym dobrze pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji, czyli używaniu odpowiednich środków do czyszczenia blatu, by wyglądał nienagannie przez lata.

Szukając stołu idealnego warto zwracać uwagę na materiały, z których powstał – ich jakość oraz połączenia. Przykładowo w salonach lub jadalniach w stylu angielskim pięknie prezentują się proste stoły z drewna, a we wnętrzach glamour takie, które mają masywne złocone nogi. Ciekawie wyglądają też te, które mają metalowe kute albo zdobione nogi, które dodają mu oryginalności. Gdy nie masz ulubionego stylu czy określonych upodobań, wybierz uniwersalny model.

Zasady wybierania stołu do jadalni

Optymalna odległość to ok. 40–60 cm, gdzie 60 cm jest szerokością ludzkich ramion.  40 cm to  szerokość stołu, która pozwoli swobodnie przygotować nakrycie dla jednej osoby.

Jeśli lubisz mieć w zasięgu wzroku także inne elementy zastawy np. kieliszek wina czy maselniczkę albo koszyk ze świeżym pieczywem, zdecyduj się na stół większy o ok. 5–20 cm z każdej strony, np. 70–75 x 45–50 cm.

 

Optymalna szerokość dla siedzących naprzeciwko siebie

Gdy chcesz, by domownicy mogli siedzieć naprzeciw, wybierz taki stół, który pozwoli zapewnić ok. 1 m miejsca. Przy takim stole (szer. 1 m) każdy siedzący będzie mieć ok. 40 cm na swoje nakrycie. Da też wolną przestrzeń mającą ok. 25 cm na dekoracje i inne dodatkowe akcesoria.

Szerokość stołu może być większa np. mieć 125 cm. Jednak trzeba tu pamiętać, że gdy będzie większa od podanej, rozmowa przy stole może stać się trudniejsza z powodu odległości między gośćmi/domownikami.

Minimalna odległość stołu od ściany

By móc swobodnie poruszać się wokół stołu, należy zadbać, by stał odpowiednio daleko od ściany. Minimalna odległość powinna wynosić 75 cm, co pozwoli na odsuwanie krzesła bez zakłócania ciągów komunikacyjnych. Jeśli przejście będzie za stołem, wtedy jego odległość od ściany powinna wynosić 120 cm.

Standardowa wysokość stołu do jadalni

Optymalna wysokość stołu do jadalni to 76 cm. Gdy chcesz wokół stołu ustawić krzesła z wysokimi siedziskami, wtedy stół lub stoły (nie musimy bazować na jednym) powinny być wyższe o kilka centymetrów. Decydując o wysokości stołu, warto też pamiętać o wzroście osób, które będą przy nim siedzieć. Za wysoki będzie nieodpowiedni dla niższych osób, a za niski dla wyższych.

Szukając idealnego stołu, warto zwrócić uwagę również na jego budowę np.dodatkową deskę pod blatem czy możliwość rozkładania. Dobrze wybrać taki stół, który zapewni wygodę każdemu siedzącemu.

Optymalna długość stołu do jadalni

Długość tego mebla powinna być dopasowana do liczby osób, które będą przy nim siadywać, czyli im więcej gości/domowników, tym dłuższy powinien być stół. Podpowiedzią może być nasza tabela niżej. Dzięki niej będziesz mieć podręczną ściągę podczas zakupów w salonie meblowym.

 STÓŁ PROSTOKĄTNYSTÓŁ OKRĄGŁY
LiczbaosóbWymiaryminimalneWymiaryoptymalneŚrednicaminimalnaŚrednicaoptymalna
1 osoba40 x 50 cm50 x 70 cm40 cm60 cm
2 osoby60  x  80 cm70 x 100 cm70 cm80 cm
4 osoby80 x 120 cm80×140 cm80 cm100 cm
6 osób80 x 140 cm90 x 160 cm120 cm150 cm
8 osób80 x 160 cm100 x 180 cm150 cm180 cm
10 osób90 x 200 cm100 x 240 cm170 cm220 cm
12 osób100 x 280 cm100 x 300 cm210 cm250 cm

Wybieranie stołu do jadalni – złote zasady

By uniknąć  błędów aranżacyjno-użytkowych, warto przestrzegać kilku zasad. Najczęściej popełniany błąd to wybranie za długiego stołu dla 2 lub 3 osób. Za mały nie pomieści wszystkich gości, a za duży optycznie zmniejszy wnętrze. Najlepszym wyborem jest taki stół, który pozwoli swobodnie usadzić gości i nie zakłócić ciągów komunikacyjnych.  

Wybierając stół warto zwrócić uwagę na:

  • dopasowanie wymiarów stołu do liczby osób, która codziennie przy siada z marginesem od 2 do 4 miejsc,
  • łatwość dopasowania go do potrzeb – stół okrągły do jadalni będzie idealny do małych mieszkań, a owalny do kuchni albo salonu,
  • ilość miejsca, którą mamy,
  • stabilność stołu (rozstaw nóg),
  • mobilność i ustawność,
  • to, ile możliwości aranżacyjnych daje,
  • możliwość udekorowania (wielkość powierzchni blatu),
  • styl stołu, by tworzył harmonijną aranżację z pozostałymi meblami,
  • kształt pomieszczenia.