Zabudowa balkonu jako forma ochrony prywatności
Data publikacji 25 stycznia 2023
Balkon jest zewnętrzną częścią budowli o dość niewielkiej powierzchni. Otoczony jest on balustradą, a z wnętrzem budynku połączony jest drzwiami. Może być on elementem zarówno domu wolnostojącego, jak i bloku a jego podstawowym zadaniem jest umożliwienie przebywania na świeżym powietrzu, bez konieczności wychodzenia z budynku.
Dlaczego warto zabudować balkon?
Pierwszym skojarzeniem związanym z zabudową balkonu jest prywatność. Zastosowanie odpowiedniej zabudowy może ochronić ten element naszego miejsca zamieszkania przed ciekawskim wzrokiem sąsiadów i przechodniów. W okresie wiosenno — letnim, kiedy pogoda sprzyja korzystaniu z jej wszystkich aspektów, balkon może być idealnym miejscem na relaks nie tylko ze znajomymi, ale też w zaciszu własnego towarzystwa i dobrej książki. Niestety, jako że jest to miejsce “na widoku”jesteśmy w pewnym sensie skazani na wystawienie się na widok publiczny.
Poza zachowaniem prywatności zabudowa może spełniać również funkcje zabezpieczające — sprawdzi się zwłaszcza w posiadaniu małych dzieci, jak i zwierząt. Zapobiega ona przed wypadnięciem, pozwalając tym samym na beztroską zabawę maluchów i zaspokajanie ciekawości przez zwierzęta.
Kolejnym argumentem przemawiającym za tego typu rozwiązaniem jest ochrona przed potencjalną kradzieżą. Zabudowany balkon stanowi zdecydowaną przeszkodę dla włamywaczy i skutecznie odstrasza przed rabunkiem.
O czym pamiętać należy pamiętać przy zabudowie balkonu
O ile w przypadku zabudowy balkonu domowego ogranicza nas jedynie wyobraźnia, o tyle w przypadku gdy mamy do czynienia z balkonem w bloku musimy liczyć się z dodatkowymi “trudnościami”. Tu konieczne jest wystąpienie o zgodę do spółdzielni mieszkaniowej — jest to nieuniknione przez wzgląd na to, że zabudowanie balkonu wpływa na wygląd elewacji. Jeżeli budynek, w którym mieszkamy, wpisany jest na listę zabytków, kolejną zgodę musimy uzyskać od konserwatora zabytków — bez tych dokumentów możemy zostać ukarani prawnie za tzw. samowolę budowlaną.
Materiał, z którego będzie wykonana zabudowa, uzależniony jest od efektu, jaki chcemy osiągnąć. Do najczęściej wybieranych należą:
- szkło
- drewno
- pleksi
Przed zdecydowaniem się na konkretny materiał należy pamiętać, że jeżeli balkon wystaje poza krawędź budynku (inaczej mówiąc, nie znajduje się we wnęce) to zabudowa musi być wykonana z materiału przezroczystego. Tu zdecydowana większość zainteresowanych wybiera pleksi.
Alternatywą będzie zabudowa ze szkła hartowanego — tu jednak trzeba pamiętać o odpowiednich parametrach, które zapobiegają nagrzewaniu się balkonu. Zabudowa szklana występuje w dwóch systemach: bezramowym i ramowym. Jak sama nazwa wskazuje, różnią się one między sobą konstrukcją. Bezramowa zabudowa balkonu opiera się na aluminiowej konstrukcji w formie ramki otaczającej szklaną taflę. W przypadku systemu ramowego mowa o konstrukcji ruchomej przesuwającej się w oba kierunki zapewniającej całej zabudowie wysoką funkcjonalność.
W przypadku balkonu wnękowego eleganckim i klasycznym rozwiązaniem będzie zabudowa drewniana — ta jednak wymaga odpowiedniej pielęgnacji i zabezpieczenia przed czynnikami atmosferycznymi.