czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

Budownictwo Dom

Dom na wsi czy w mieście?

Własne miejsce na ziemi, do którego ze spokojem i radością wracamy, to wręcz podstawa życia każdego z nas. Potrzebujemy domu, w którym odnajdziemy bezpieczeństwo i komfort. Oczywiście każdy ma swoje własne kryteria spełniające te cechy. Dlatego właśnie każdy dom jest inny, wyjątkowy. Jedna osoba najlepiej będzie czuć się wśród zgiełku miasta, blisko ludzi i tętniących życiem ulic. Druga osoba odnajdzie ukojenie tylko na łonie natury, w domu pod miastem, na spokojnej wsi. Jakie są zalety jednego i drugiego rozwiązania?

Dom na wsi – wady i zalety

Na pierwszy ogień weźmy dom na wsi. Takie rozwiązanie ma wielu zwolenników, szczególnie teraz, kiedy wszystko błyskawicznie się rozrasta i odległości sprawiają coraz mniejszy kłopot. Dojazdy do miasta do pracy nie są już takim utrudnieniem. Wystarczy tylko, że nasza parcela jest dobrze skomunikowana, w bliskiej odległości od jednej z głównych dróg. Jednak tutaj liczy się posiadanie własnego transportu. Korzystanie z busów czy nawet komunikacji miejskiej może być naprawdę uciążliwe, szczególnie w aglomeracji. Zwykle przystanki są dość daleko, a pojazdy jeżdżą raz na godzinę albo nawet rzadziej.
Jednak wieś obecnie ma wiele zalet, których nigdy nie odnajdziemy w mieście. Przede wszystkim spokój i ciszę. Dom możemy wybudować z dala od innych posiadłości, w okolicy lasu, łąk i zieleni. Nie musimy martwić się sąsiedztwem, hałasem i zgiełkiem. To naprawdę idealne miejsce do relaksu i odpoczynku. A to właśnie powinniśmy odnaleźć w swoim własnym, wymarzonym domu.
Ogromną zaletą jest także cena takiego domu. Działki poza miastem są zdecydowanie tańsze i bardziej dostępne niż te w centrum. To daje możliwość zaoszczędzenia pieniędzy, które możemy spożytkować na lepsze wyposażenie domu.

Dom w mieście – wady i zalety

Dom w mieście to przede wszystkim dużo droższa inwestycja. Chociaż tutaj także liczy się lokalizacja. W końcu miasta coraz bardziej się rozrastają i obejmują większe tereny. Budując się tylko trochę dalej od okolic centrum możemy już zaoszczędzić naprawdę pokaźną sumę. Zawróćmy jednak uwagę na skomunikowanie wybranego miejsca z resztą miasta, co zdecydowanie ułatwi późniejsze funkcjonowanie. W mieście dobra komunikacja miejska jest bardzo ważna. Często możemy zaoszczędzić dużo czasu wybierając tramwaj zamiast stania w korku.
Dom w mieście daje nam także dostęp do sklepów, kin, galerii i innych miejsc użytku publicznego. Dla osób aktywnych, które lubią korzystać z dobrodziejstw miasta, to ogromny atut. Tutaj zawsze jest co robić. Czy to wyjść do kina wieczorem, czy też umówić się do restauracji w weekend ze znajomymi. Do wyboru do koloru! Trzeba jednak pamiętać, że miasto tętniące życiem wreszcie może przytłoczyć. Także zabudowa jest tu zdecydowanie ciaśniejsza i ciężko od duży teren wokół domu, który będzie tylko nasz, nie zakłócony żadnym hałasem.
Jednak wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Każdy jest inny i lubi zupełnie odmienne rzeczy. Dlatego właśnie mamy zwolenników zarówno domów na wsi, jak i w mieście.