czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

stylu prowansalskiego
Aranżacje

Co warto wiedzieć odnośnie stylu prowansalskiego?

Ostatnio można zaobserwować, że coraz popularniejszy staje się styl prowansalski. Jest on unikatowy i znacząco różni się na przykład od minimalizmu, stylu nowoczesnego czy industrialnego. Równie ważne co wygląd są przede wszystkim pozytywne emocje, jakie wywołuje wystrój. Urządzenie pomieszczenia w stylu prowansalskim nie jest trudne, jednak warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych aspektów. Co warto wiedzieć na temat stylu prowansalskiego? Jak urządzić pomieszczenia i jakie akcesoria wybrać?


Skąd się wywodzi i jakie są najważniejsze założenia stylu prowansalskiego?

Jak sama nazwa wskazuje, styl prowansalski inspirowany jest południowymi rejonami Francji – dokładniej Prowansją. Regiony słyną z niewielkich miasteczek otoczonych pięknymi krajobrazami pól uprawnych, dlatego też przyciągają rzesze spragnionych wypoczynku turystów. Wystroje wnętrz przejmują właśnie ten niesamowity, sielankowy klimat, dzięki czemu można doświadczyć go na wyciągnięcie ręki. Styl prowansalski kładzie duży nacisk na naturalność – zarówno w materiałach, jak i kolorystyce. Prowansalskie wnętrza są ciepłe, przytulne i zaciszne. Kojarzą się ze starym, pełnym pamiątek domem rodzinnym.
Styl prowansalski sprawdza się we wszystkich rodzajach wnętrz. Można dzięki niemu zaaranżować zarówno przystosowaną do wspólnego spędzania czasu kuchnię, zaciszną sypialnię, jak i skłaniającą do wieczornego relaksu łazienkę.


Styl prowansalski – jaka kolorystyka?

Wybierając dodatki oraz meble prowansalskie, warto zwrócić uwagę na kolorystykę. Paleta barw zaczerpnięta jest właśnie z francuskich krajobrazów. Przeważają w niej jasne kolory podstawowe – szczególnie biele, szarości i beże oraz naturalne, stonowane odcienie fioletu, zieleni, żółci oraz błękitu. Ważne, żeby kolory były jasne, co pozwoli optycznie powiększyć pomieszczenie.


Jakie wyposażenie wybrać do wnętrza w stylu prowansalskim?

Prowansalskie wystroje wnętrz są pełne różnorodnych akcesoriów i pamiątek. Można w nich znaleźć wielobarwne tekstylia – poduszki, dywany, koce czy zasłony. Do wyeksponowania wszystkich dodatków doskonale sprawdzają się również dekoracyjne meble prowansalskie. To właśnie one są najważniejsze w urządzaniu wnętrz. Powinny być przede wszystkim funkcjonalne, dzięki czemu sprostają wymaganiom domowników. Oprócz tego najlepsze meble w stylu prowansalskim wyróżniają się estetycznym wykończeniem z dużą dbałością o najdrobniejsze detale. Charakterystyczne są również naturalne materiały – do najchętniej wybieranych zalicza się wiklina oraz wytrzymałe, naturalne drewno.


Najchętniej wybierane rodzaje mebli prowansalskich

W kuchni najważniejszy jest stół. To przy nim można miło spędzić czas w gronie rodziny. Doskonale prezentuje się również kredens do jadalni, a dodatkowo stwarza wygodne miejsce do przechowywania naczyń. Dom nie obędzie się bez drobnych mebli nadających mu uroku – zalicza się do nich wszelkiego rodzaju ławy, szafeczki, półki i fotele wiklinowe. Praktyczne są również ozdobne szafy prowansalskie, które można postawić niemal wszędzie. Meblami do sypialni są przede wszystkim łóżka prowansalskie. Ponadto można zdecydować się na komody w stylu prowansalskim czy witryny prowansalskie z przeszklonymi drzwiami. Można w nich doskonale wyeksponować wszystkie pamiątki czy drobiazgi. Dla osób mających wiele książek najlepszym wyborem będzie też biblioteczka biała, która, choć nie zajmuje dużo miejsca, jest wyjątkowo pojemna i funkcjonalna, a do tego pomaga zagospodarować powierzchnię ścian.