czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

kawalerka
Dom

Dziecko i kawalerka – czy da się to pogodzić?

Rosnące ceny nieruchomości oraz tendencja do projektowania coraz mniejszych, bardziej minimalistycznych mieszkań sprawia, że często dysponujemy małą przestrzenią w momencie zakładania rodziny. Mieszkanie w niewielkiej kawalerce nie jest jednak przeciwwskazaniem do posiadania dzieci. Odpowiednie rozwiązania aranżacyjne sprawią, że w kawalerce znajdzie się również przestrzeń dla dziecka – niezależnie od jego wieku.

Kawalerka i noworodek – maluszek w kompaktowej przestrzeni

Z pewnością na małej przestrzeni, jaką oferuje kawalerka, nie da się wydzielić przestrzeni ze wszystkimi meblami, jakie mogłyby znaleźć się w dedykowanym dla niemowlaka pokoju – kawalerka z dzieckiem może wydawać się szalonym pomysłem. Niemniej jednak, w dzisiejszych czasach, możliwy jest zakup mebli łączących w sobie funkcje kilku – standardowo produkowanych jako osobne – mebli. Warto zainwestować w łóżeczko, które posiadać będzie szuflady, w których zmieszczą się akcesoria niezbędne do pielęgnacji dziecka, a także dziecięce ciuszki, opakowania z pieluszkami, zabawki. Zamiast przewijaka zakupić można nakładkę na łóżko, która z powodzeniem go zastąpi, dając jednocześnie możliwość swobodnego pielęgnowania dziecka na wygodnej wysokości i sporą oszczędność miejsca.

Sprawdź powiązany artykuł kawalerka z dzieckiem aranżacje

W kawalerce warto postawić na dopasowanie kolorystyczne i stylistyczne kącika dziecięcego do aranżacji całego wnętrza. Z powodzeniem w zamian za kolorowe, krzykliwe poszewki, kocyki i dekoracje, zainwestować można w dodatki pastelowe, kremowe, w kolorach natury. Przestrzeń dla niemowlaka wydzielić można przy pomocy delikatnego baldachimu wpasowanego w kolorystykę kawalerki. Przy planowaniu dekoracji lub zabawek, które będą stanowiły również dekorację wnętrza – warto dobierać takie, które oddawać będą uzupełniały dotychczasowa wizję mieszkania. Takie dopasowanie jest niezwykle ważne w małym wnętrzu – kontrastowe, przełamujące dodatki mogą bowiem nie tylko wyglądać nieestetycznie i sprawiać wrażenie wszechobecnego chaosu. Z kolei zastosowanie kolorystyki wnętrza w dziecięcym kąciku sprawi, że kawalerka nie straci na swoim uroku i dalej będzie tworzyć harmonijną całość.

Przedszkolak i uczeń w kawalerce – jak nie zwariować?

Wraz z dorastaniem maluszka, rosną nie tylko jego potrzeby związane z koniecznością wygospodarowania większej przestrzeni do spania, ale również do zabawy i nauki. Również w tym przypadku najlepszą inwestycją, w przypadku dysponowania małą kawalerką, jest zakup mebli wielofunkcyjnych, z dodatkową opcją rośnięcia wraz z dzieckiem. Warto postawić na dodatki kompaktowe i składane, jak składane krzesełka czy biurka, wykorzystać plastikowe pudełka i kontenery, które łatwo można wysunąć, a w razie potrzeby – szybko schować pod łóżko. Takie pudełka czy skrzynki idealnie sprawdzą się do przechowywania kolorowych zabawek. Z powodzeniem można je również przechowywać w szafie, czy pod stolikiem kawowym – który sam w sobie stanowić może skrzynkę na dziecięce skarby. Przy wyższych wnętrzach ciekawym rozwiązaniem jest budowa antresoli sypialnej i stworzenie przestrzeni dla dziecka pod nią.

Aranżacja kawalerki w sposób, by zapewniała ona komfort całej rodzinie jest z pewnością trudniejsza organizacyjnie, ale nie niemożliwa. Wykorzystując odpowiednie rozwiązania, każdy z domowników będzie dysponował swoją przestrzenią, a cała kawalerka zachowa swój charakter.