czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

Czy ogrzewanie klimatyzacją się opłaca?
Dom

Czy ogrzewanie klimatyzacją się opłaca?

Jeszcze do niedawna ogrzewanie klimatyzacją dla wielu osób było nie do pomyślenia. I rzeczywiście, jeszcze kilkanaście lat temu srogie zimy sprawiały, że najrozsądniejszym wyborem było pozostanie przy tradycyjnych metodach grzewczych. Obecnie jednak klimat się zmienia, a łagodniejsze zimy zachęcają do wypróbowania niestandardowych metod ogrzewania domu. Ponadto też rynek tych urządzeń ewoluuje i obecnie są to propozycje o dużo wyższej wydajności grzewczej niż przed laty. Klimatyzatory dostępne obecnie na rynku mogą naprawdę doskonale sprawdzić się w tej roli. Warto rozważyć plusy i minusy takiego rozwiązania.

Ogrzewanie klimatyzacją – największe zalety tego rozwiązania

Wiele osób sądzi, że efektywne ogrzewanie klimatyzacją nie jest możliwe. I chociaż klimatyzatorów ściennych częściej jednak używa się jako sposobu na schłodzenie pomieszczenia, to jednak grzanie klimatyzacją również może się sprawdzić. Nowoczesne modele posiadają wbudowaną pompę ciepła. Śmiało można je stosować w okresach przejściowych jako główne źródło ogrzewania, a w zimowym czasie – jako pomoc do istniejącego systemu grzania.

Ogrzewanie klimatyzatorem, zwłaszcza w okresach przejściowych, może być o wiele bardziej efektywne i tańsze, niż tradycyjne grzejniki elektryczne, które zużywają sporo prądu. Decydując się na grzanie klimatyzacją, trzeba wziąć pod uwagę współczynnik SCOP danego modelu. Informuje on, ile energii wyprodukuje urządzenie przy pobraniu prądu na poziomie 1kWh.

Kolejną zaletą ogrzewania klimatyzatorem jest fakt, że jest to rozwiązanie ekologiczne. Polska niestety nie może pochwalić się wysoką jakością powietrza i ogromny wpływ na to ma niestety sposób ogrzewania domów. Tradycyjne piece węglowe są jednym z głównych źródeł smogu. Klimatyzacja z ogrzewaniem nie emituje do atmosfery żadnych pyłów i zanieczyszczeń, a nowe normy dotyczące ich konstrukcji sprawiają, że wkrótce będą to urządzenia całkowicie przyjazne środowisku.

Nowoczesne klimatyzatory ścienne posiadają zamontowane wysokiej jakości systemy filtrujące. Są w stanie zatrzymać wirusy i bakterie, które krążą w powietrzu. Oczywiście, wydajnością nie dorównują profesjonalnym oczyszczaczom powietrza, niemniej jednak powietrze wylotowe jest w ich przypadku w pewien sposób także oczyszczone. Warto dodać także, że nowoczesne klimatyzatory to urządzenia bardzo estetyczne. Mogą one wpasować się do niemal każdego wnętrza, komponując się z resztą wystroju. Są dodatkowo bardzo ciche i coraz częściej można nimi sterować przy pomocy aplikacji mobilnych. Grzanie klimatyzacją jest możliwe „z marszu” – nie trzeba martwić się o konieczność kupna opału czy czyszczenia kominkowego paleniska.

Więcej o temacie ogrzewania klimatyzacją: https://klimatyzuj.pl/ogrzewanie-klimatyzacja/

Czy ogrzewanie klimatyzacją ma jakieś wady?

Jak każdy system grzewczy, także klimatyzacja z ogrzewaniem ma swoje wady. Po pierwsze – nie zawsze zapewnia wystarczającą moc grzewczą – zwłaszcza kiedy temperatura na dworze spadnie znaczniej poniżej zera stopni Celsjusza. W niektórych miejscach w Polsce zimy wciąż są bardzo mroźne i tam standardowy klimatyzator może nie wystarczyć. Może co najwyżej pełnić rolę dodatkowego źródła ciepła.

Nie wszystkie pomieszczenia umożliwiają montaż klimatyzacji. Żeby grzanie klimatyzacją było efektywne, konieczne jest zamontowanie jednej jednostki na każde pomieszczenie. Konieczne jest też przeprowadzenie rur do jednostki wewnętrznej, co oznacza często kucie w ścianach i ogromny bałagan. W wielu miejscach trzeba także uzyskać zgodę spółdzielni. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli klimatyzacja ma być głównym źródłem ciepła, to koszty jej użytkowania mogą okazać się dość wysokie. Samo kupno klimatyzacji i jej montaż to spory wydatek, a z pewnością trzeba się także liczyć ze wzrostem rachunków za energię elektryczną – będzie on niższy, jeśli wybierzemy nowoczesny model energooszczędny.