czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

Dom

Czym różnią się nowoczesne fotele biurowe od ich starszych odpowiedników?

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat fotele biurowe przeszły znaczącą metamorfozę. Dawniej kojarzyły się one głównie z klasyczną czernią, miękkością i dużą liczbą mechanizmów sterujących położeniem fotela. Dziś stawia się przede wszystkim na daleko idącą funkcjonalność i prostotę obsługi. 

Siatka w walce o komfort pracownika

Integralnym elementem wielu dzisiejszych foteli biurowych jest specjalna siatka, na której pracownik opiera się dokładnie tak samo, jak na zwykłym, sztywnym oparciu. Zaletą tak rozumianej modyfikacji jest przede wszystkim możliwość jej łatwego dopasowania do kształtu sylwetki. Mało tego! Siatka – ze względu na swą perforowaną strukturę – zapewnia możliwość lepszej wentylacji pomiędzy plecami a oparciem. Dzięki temu ryzyko, że pracownik pozostawi po sobie mokry ślad na oparciu, jest (na szczęście) znikome. Siatka jest też dużo bardziej elastyczna niż standardowe oparcie. Dzięki temu właściwe i ergonomiczne ustawienie całego fotela (w tym jego wysokości) jest znacznie łatwiejsze. 

Mechanizm podnoszący siedzisko

Dawniej regulacja wysokości siedziska fotela biurowego opierała się na prostym mechanizmie, który składał się z zacisku (na specjalnym pokrętle), dociskającego się do powierzchni rury przymocowanej do siedziska. Teoretycznie wystarczyło więc przekręcić pokrętło, aby siedzisko opadło w dół (w górę trzeba było je podnieść samemu). Wprowadzany w nowoczesnych modelach foteli mechanizm powietrzny (lub jak kto woli pneumatyczny), znacznie różni się od swego pierwowzoru. Jest to układ, w którym czynnikiem roboczym jest zamknięte pod ciśnieniem powietrze, które spręża się lub rozpręża. Oznacza to, że po wciśnięciu specjalnego przycisku, położenie siedziska automatycznie wróci do najwyższego poziomu.

Nowoczesny design i wyjątkowe inspiracje

Dzisiejsze fotele biurowe to konstrukcje zaprojektowane w sposób modernistyczny i minimalistyczny. Co więcej, można zauważyć tu pewne analogie pomiędzy rozwiązaniami przeznaczonymi dla pracowników i… graczy. Wiele nowoczesnych projektów mebli biurowych odnosi się do biurek gamingowych, które zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić użytkownikowi maksimum komfortu w trakcie długotrwałego przesiadywania przed komputerem. Może więc warto przy wyborze takich mebli szukać inspiracji wśród wyrafinowanego sprzętu gamingowego?

Podsumowując, dziś praca biurowa opiera się w głównej mierze na przesiadywaniu przed ekranem komputera. A to oznacza, że dawne, wielofunkcyjne fotele biurowe, muszą oddać pole nowoczesnym, stworzonym do tego celu rozwiązaniom.