czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

Fotel uszak
Dom

Fotel uszak – mebel ponadczasowy

Zwykło się mawiać, że lepsze jest wrogiem dobrego. Ta stara prawda sprawdza się również w przypadku przemysłu meblarskiego i trendów aranżacji wnętrz. Projektanci i producenci mebli prześcigają się w pomysłach na coraz to nowsze rozwiązania, starając się stworzyć sprzęty jeszcze wygodniejsze i jeszcze bardziej efektowne niż te, które do tej pory pojawiły się na rynku. Z jednej strony należy temu przyklasnąć, jako że rozwój w każdej dziedzinie jest niezbędny; z drugiej jednak zdarza się, że poszukując nowych rozwiązań, zapominamy o tych starych, dobrych i sprawdzonych, które nie zasługują, aby trafić do lamusa.

Staruszek uszak

Fotel uszak jest przykładem mebla wypoczynkowego, który skutecznie opiera się upływowi czasu. Pomimo że raz cieszył się większym, a raz mniejszym powodzeniem, ustępując miejsca bardziej popularnym rozwiązaniom, nadal jest lubiany przez użytkowników i często wykorzystywany przez designerów wnętrz. Nic w tym dziwnego – fotel uszak jest bowiem meblem nie tylko komfortowym, ale również eleganckim.

Jeśli już mowa o fotelach uszakowych, warto przyjrzeć się bliżej ich historii. Okazuje się, że popularne uszaki znane były już w XVIII wieku, a szczególnie upodobali je sobie Anglicy i Francuzi. Ówczesne fotele uszaki wykonane były ręcznie z drewna, a elegancji i szyku dodawała im jedwabna lub aksamitna tapicerka. Ich typową cechą były wysokie oparcia, które z czasem zyskały po bokach dodatkowe „uszy” – im właśnie fotele uszaki zawdzięczają swoją nazwę, pod którą znane są po dziś dzień.

Nie tylko „uszy” 

Jak już wspomnieliśmy, fotel uszak wyróżnia się charakterystycznie wyprofilowanym oparciem z „uszami” po bokach. Jest to nie tylko zamysł designerski, ale również sprytne rozwiązanie, pozwalające chronić użytkownika przed przeciągami. Tak zaprojektowane oparcie zapewnia więc nie tylko wygodę, lecz także ciepło.

Drewniana konstrukcja fotela uszaka jest solidna i stabilna. Niektóre modele posiadają stelaż z ozdobnymi wycięciami lub zdobieniami, co dodaje meblowi elegancji i sprawia, że jest on jeszcze bardziej efektowny. Do wykonania tapicerki współcześnie stosuje się różne rodzaje tkanin – materiały obiciowe, welur, aksamit czy skóra naturalna. W zależności od naszych upodobań i charakteru wnętrza możemy wybrać obicie bardziej stonowane, pokusić się o welurowy fotel uszak lub też model z wyrazistą tapicerką we wzory. Dostępne są również fotele z tapicerką zdobioną guzikami, pikowaniami lub ozdobnymi szwami.

Niewątpliwe zalety

Fotele uszaki na rynku meblarskim wyróżniają się nie tylko swoją charakterystyczną konstrukcją, choć faktem jest, że dzięki niej zyskują najwięcej zwolenników. Mnóstwo użytkowników ceni sobie bowiem komfortowe meble, dające możliwość przyjęcia maksymalnie wygodnej pozycji. Niezaprzeczalnym atutem, obok tej ergonomii, jest również przytulność wnętrza mebla, dzięki czemu relaks w fotelu uszakowym staje się jeszcze przyjemniejszy.

Poza wygodą i ergonomią warto wspomnieć również o walorach estetycznych foteli uszaków. Nie ma tu miejsca na kicz, przypadkowość i bylejakość. Fotel uszak to mebel stylowy i elegancki, który doda klasy pomieszczeniu i podkreśli jego charakter. Co ważne, nadaje się on do wykorzystania w różnych przestrzeniach, nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w hotelu, gabinecie albo biurze. 

Pomysły na aranżację

Jak już wspomnieliśmy, fotel uszak świetnie sprawdza się w różnych rodzajach wnętrz, uzupełniając lub tworząc punkt centralny aranżacji pomieszczeń prywatnych lub biznesowych. Doskonale będzie się on prezentował na przykład w salonie, przy kominku albo przy oknie, gdzie stanie się przytulnym i wygodnym kątem do odpoczynku lub lektury. Tapicerowany fotel uszak możemy też wykorzystać w sypialni, jako miejsce do relaksu przed snem.

Fotel uszak idealnie nadaje się też do aranżacji wnętrz biznesowych. Efektownie i elegancko będzie się on prezentował na przykład w gabinecie szefa, podkreślając dodatkowo prestiż wnętrza. Fotele uszaki są też ciekawym rozwiązaniem do wykorzystania w hotelowym lobby, gdzie stworzą luksusową przestrzeń do wypoczynku dla gości. W pensjonacie z pomocą foteli uszaków, stylowej lampy stojącej i regałów pełnych książek można natomiast zaaranżować dla gości kącik czytelniczy.

 Artykuł sponsorowany