czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

Jak pozbyć się niechcianego zapachu w kuchni
Dom

Jak pozbyć się niechcianego zapachu w kuchni?

Kuchnia to miejsce, w którym prym wiedzie gotowanie oraz zajmowanie się jedzeniem na wiele innych sposobów. Jednak jedzenie to również zapachy, które nie zawsze są przyjemne dla otoczenia. Nic więc dziwnego, że staramy się zadbać o to, by takie zapachy albo nie powstawały, albo by się ich jak najszybciej pozbyć z wnętrza pomieszczenia. Częste wietrzenie ma znaczenie, jednak jeszcze lepiej zadziałają okapy kuchenne. 

Okap kuchenny – jak działa?

Okap kuchenny to jedno z ważniejszych urządzeń w kuchni. Jego praca polega na pochłanianiu oparów towarzyszących podczas przyrządzania potraw. Świetnie sprawdza się jako pochłaniacz niezbyt przyjemnych zapachów, które mogą się wtedy tworzyć. Dodatkowym atutem okapu jest fakt, że nie pozwala na osiadanie pary wodnej na meblach czy też drobinek tłuszczu na szybach i ścianach, przez co kuchnia jest znacznie czystsza.

Dodatkową funkcją okapów jest odpowiadanie za bezpieczeństwo. To one właśnie usuwają wszelkie zanieczyszczenia z pomieszczenia. To dzięki nim powietrze w kuchni jest czyste, zdatne do oddychania i przyjemne. Pochłaniacz kuchenny, jak widać, jest niezbędnym wyposażeniem naszego domu.

Okapy kuchenne – okapy teleskopowe, okapy blatowe i inne

Obecna technologia znacznie poszła do przodu, dlatego możemy wybierać pomiędzy licznymi rodzajami okapów. Prym wiodą okapy sufitowe, jednak wyciąg kuchenny nie zawsze można zamontować w tym samym miejscu czyli przy ścianie, pomiędzy szafkami, pod sufitem. Ponadto, aktualnie również nie trzeba. Wśród popularnych obecnie rodzajów okapów znajdziemy okap wyspowy – idealny w kuchni, w której znajduje się wyspa, okap podszafkowy czy okap teleskopowy.

Okap do kuchni wyspowy swoją nazwę zawdzięcza temu, iż najczęściej znajduje się nad wyspą kuchenną. Automatycznie można dojść do wniosku, że to właśnie tam znajduje się płyta grzewcza, kuchenka gazowa czy płyta indukcyjna. Szafkowy okap to sprzęt do zabudowy. Jest niewidoczny na pierwszy rzut oka. Alternatywą dla okapu szafkowego są okapy teleskopowe, które montowane są w podobny sposób, jednak specjalna szufladka pozwala na zwiększenie powierzchni pochłaniającej przykre zapachy.

Okap kominowy montowany jest z kolei tam, gdzie biegnie przewód kominowy. To tam można śmiało wprowadzić rurę wentylacyjną, która skutecznie odprowadzi na zewnątrz wszelkie zanieczyszczenia przy wykorzystaniu pionu kominowego. Niestety, jeśli zamontujesz okap w tym miejscu, automatycznie wyklucza to montaż szafki.

Przydatne funkcje, czyli co powinien mieć okap kuchenny?

Okap to nie tylko urządzenie, które wyciąga na zewnątrz wszelkie zanieczyszczenia, niemiłe zapachy i inne rzeczy. To urządzenia, które posiadają różny tryb pracy. Najczęściej tradycyjny okap może pracować w dwóch trybach – wyciągu oraz pochłaniacza. W przypadku tego drugiego, trzeba mieć na uwadze, że taki sprzęt posiada specjalne filtry węglowe, które doskonale radzą sobie z pochłanianiem niemiłych zapachów. Niezależnie jednak, czy mówimy o pochłaniaczu, czy wyciągu, każde z tych urządzeń posiada specjalne filtry przeciwtłuszczowe.

Jeśli okap znajduje się nad kuchenką, zazwyczaj posiada również oświetlenie. Takie niewielkie, dodatkowe światełko często jest przydatne, ponieważ wpływa na komfort, jak i bezpieczeństwo podczas gotowania. Różne rodzaje okapów kuchennych wpływają na to, iż każdy tak naprawdę ma wybór. Jeśli szukasz trwałych, starannie wykonanych, doskonale opracowanych okapów, które nigdy Cię nie zawiodą, koniecznie sprawdź stronę internetową https://solgaz.eu/okapy/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *