Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród piła do wycinania i przycinania drzew i krzewów

Jaką piłę wybrać do wycinania i przycinania drzew i krzewów?

Data publikacji 12 maja 2023

Różne rodzaje narzędzi służących do przycinania drzew lub krzewów oraz wycinania ich pozwalają wykonać prace w ogrodzie czy na działce w bezpieczny i szybki sposób. Przeważnie przy tego typu pracach należy posłużyć się piłą lub pilarką. W użyciu są piły z napędem elektrycznym (w tym akumulatorowe) oraz spalinowym.

Wycinka drzew – jak zrobić to profesjonalnie i zgodnie z prawem?

Bardzo popularnym narzędziem do wycinania i przycinania drzew jest piła spalinowa, umożliwiająca pracę z dala od źródeł zasilania (gniazd elektrycznych) czy możliwości ładowania akumulatora. Piłę zasila się paliwem określonego rodzaju, co pozwala na pracę przez określony czas. Narzędzia spalinowe mają dużą moc, nadają się więc do bardzo profesjonalnych, ale też codziennych zadań takich jak usunięcie drzewa czy wycinkę drzewa lub krzewu zaśmiecającego przestrzeń na działce.

Warto nadmienić, że wycinanie drzew często wymaga dopełnienia określonych formalności. Dotyczy to szczególnie drzew na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub znajdujących się na obszarach objętych ochroną krajobrazową. W niektórych przypadkach należy poczekać na udzielenie zezwolenia na usunięcie drzewa przez odpowiedni organ, czasem nawet nie otrzymuje się takiego zezwolenia.

Piłami spalinowymi przeważnie posługują się pracownicy firm prowadzących wycinkę drzew na terenach zieleni miejskiej, przy pasie drogowym drogi publicznej itd. Mogą wykonywać pracę sprawnie i szybko oraz w bezpieczny sposób, w dowolnym miejscu (nawet w granicach parku narodowego oddalonego od terenów zasiedlonych). Oczywiście w tym przypadku także ważne jest zezwolenie na usunięcie drzewa lub krzewu, ale takie udzielane jest odgórnie firmie, której pracownicy wykonują wycinkę w danym obszarze.

Jak wycinać drzewa i krzewy rosnące na prywatnej działce?

Właściciele działek i ogrodów również mogą posługiwać się piłami spalinowymi, ale częstym wyborem w ich przypadku staje się piła akumulatorowa. Moc narzędzia jest wystarczająca przy określonych pracach, a obsługa takiej piły uznawana jest za mniej skomplikowaną i łatwiejszą chociażby pod względem potrzebnej siły fizycznej. Piły i pilarki akumulatorowe są precyzyjnymi i wygodnymi narzędziami do przycinania drzew i krzewów pełniących funkcje ozdobne. Można wycinać i przycinać nimi drzewa i krzewy owocowe, usuwać krzewy złamane lub stare, przerzedzać korony drzew itd.

W pracach związanych z drewnem przydatna może być piła tarczowa – to nieco inny rodzaj narzędzia, wykorzystywany do cięcia na części pni i gałęzi w jak najbardziej ekonomiczny sposób. Piła taka jest niezbędna, gdy obwód pnia drzewa po ścięciu jest zbyt szeroki na to, by pracować z pomocą zwykłych pił czy pilarek. Mniejsze piły tarczowe spotyka się w prywatnych gospodarstwach, większe w warsztatach czy tartakach.

Jakie rodzaje pił sprawdzą się najlepiej?

Zwykłe usunięcie drzewa lub krzewu to praca, którą można wykonać dowolną piłą, w zależności od upodobań i możliwości. Dla przykładu w przypadku kasztanowca zwyczajnego lub klonu srebrzystego rosnących na działce dobrze jest posłużyć się piłą spalinową, bo są to potężne drzewa wymagające profesjonalnego i mocnego sprzętu. Wycinki drzew owocowych czy mniej masywnych jak topoli czy robinii akacjowej mogą być realizowane za pomocą pił akumulatorowych, które często cechuje niższa moc.

Materiał zewnętrzny

Jak zabudować geberit?

Redakcja czaszamieszkac.pl

Czas na Twój wymarzony dom! Zespół czaszamieszkac.pl to pasjonaci designu, architektury i wszystkiego, co związane z domowym ciepłem. Od inspirujących wnętrz, przez praktyczne porady budowlane, aż po sekrety pięknego ogrodu i najnowsze informacje z rynku nieruchomości – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, by stworzyć miejsce, które pokochasz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Zrozumienie Roli Filtów Kabiny w Twoim Samochodzie