Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom oczyszczacz powietrza

Jaki oczyszczacz powietrza kupić?

Data publikacji 26 listopada 2021

Jaki oczyszczacz powietrza wybrać? Odpowiedź na to pytanie wcale nie należy do najprostszych, dlatego stworzyliśmy poradnik, który pomoże w jej znalezieniu. Zanieczyszczenie powietrza jest bardzo poważnym problemem. Znajdują się w nim szkodliwe dla zdrowia substancje, gazy, pyły oraz alergeny będące zagrożeniem dla zdrowia. Najlepszą metodą aby się przed nimi ochronić jest zakup oczyszczacza powietrza.

Pomoc w oczyszczaniu powietrza – dlaczego jest niezbędna?

Zanieczyszczenie powietrza to temat, o którym słyszy się coraz częściej. Wcale nie chodzi jednak tylko o smog, mający zły wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. W powietrzu krążą także bakterie, alergeny, wirusy, zarodniki pleśni czy lotne związki organiczne (zanieczyszczenia gazowe). Nawet, jeśli nie wychodzimy z domu, z każdym oddechem jesteśmy narażeni na pochłanianie drobinek pyłów i rakotwórczych substancji (chociażby SLES czy SLS, znajdujących się w kosmetykach do włosów). Wbrew zdaniu większości, to właśnie powietrze, które znajduje się wewnątrz budynków jest bardziej szkodliwe, niż to na zewnątrz. Dzięki zakupowi oczyszczacza powietrza, nasze mieszkanie może jednak stać się bezpiecznym azylem świeżości. Wybór oczyszczaczy powietrza jest jednak ogromny (https://www.neonet.pl/nawilzacze-i-oczyszczacze-powietrza/nawilzacze-powietrza.html). W sklepach znajdziemy mnóstwo modeli, a lista specyfikacji bynajmniej nie jest krótka. Na jaki oczyszczacz powietrza warto się zdecydować?

Domowe oczyszczacze powietrza

Powietrze w budynkach może być zanieczyszczone nawet o 60% bardziej, niż to którym oddychamy na zewnątrz. Przez okna do domów dostają się spaliny, składniki smogu oraz alergeny. Poza tym, mnóstwo rzeczy, które znajdują się w domu jest źródłem lotnych związków organicznych przybierających gazową formę. Zaliczają się do nich tapety, kosmetyki, kleje czy środki czystości. Palacze dodatkowo generują szkodliwy dym papierosowy, a posiadacze zwierząt posiadają sierść na każdej płaskiej powierzchni. Nierzadko do tego dochodzi jeszcze grzyb lub pleśń na ścianach. 

Kupując domowy oczyszczacz powietrza, powinniśmy wziąć pod uwagę dwa najważniejsze czynniki: parametry sprzętu oraz jego cenę. Koszt zakupu nie powinien przekraczać naszych możliwości, jednak pamiętajmy o tym, że na lepsze urządzenie często lepiej jest zaoszczędzić. Co do parametrów, powinniśmy zwócić uwagę przede wszystkim na głośność oczyszczacza, jego skuteczność oraz wydajność. Wydajność powinna zostać dobrana do oczyszczanej powierzchni, skuteczność zależy od wybranej klasy filtrów, zaś głośność może być mniejsza lub większa. Jeśli mamy zamiar używać oczyszczacza w nocy, powinniśmy zwrócić na nią dużą uwagę. Dobrze będzie, jeśli urządzenie będzie miało dodatkowe funkcje: tryb automatyczny, jonizator powietrza, odpowiednie nawilżanie powietrza czy bonusowy filtr węglowy. Odpowiednio dobrany model zapewnia przepływ powietrza, które jest zdrowe i świeże.

Profesjonalny oczyszczacz powietrza do biura

Powietrze w biurze – tak samo jak to w domu, jest pełne zanieczyszczeń, które dostają się przez drzwi i okna. Dodatkowo drukarki, komputery i inne urządzenia biurowe emitują szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, powodujące wyzwalanie się jonów dodatnich. Zachwianie równowagi kationowo-anionowej przekłada się zaś na większą senność i gorsze samopoczucie. Model oczyszczacza powietrza do biura powinien mieć więc przede wszystkim funkcję jonizacji, produkującą jony ujemne wypuszczane do pomieszczenia, które pomogą przywrócić jego równowagę. Dodatkowo, ważny będzie filtr hepa wzbogacony o węgiel aktywny.

Poprawa jakości powietrza – oczyszczacz dla alergika

Alergicy są grupą osób, która najbardziej cierpi wskutek złych parametrów powietrza. Podrażnienie oczu, gardła czy kaszel to tylko niektóre z objawów przebywania w zanieczyszczonym pomieszczeniu. Czyste powietrze będzie dla nich bardzo istotne, toteż warto wybrać model oczyszczacza z funkcją nawilżania, które wyeliminuje z niego roztocza, kurz i wszystkie inne alergeny. Zalecamy zakup z modelu z kilkuetapową filtracją powietrza, stanowiącą najbardziej zaawansowaną funkcję oczyszczania ze wszystkich szkodliwych substancji.

Oczyszczacz powietrza dla dzieci

Drogi oddechowe dzieci w dalszym ciągu się rozwijają, dlatego są one grupą osób najbardziej narażoną na działanie szkodliwych substancji krążących w powietrzu. Przede wszystkim dlatego istotne jest, aby powietrze, którym oddychają, było od nich wolne. Ważna będzie również odpowiednia wilgotność w pomieszczeniach, gdyż zbyt suche powietrze podrażnia drogi oddechowe i powoduje infekcje. Dobrym wyborem będzie tutaj kompaktowy oczyszczacz powietrza, który zmieści się do każdego pokoju. Powinien on posiadać funkcję nawilżania powietrza, filtr hepa dobrej jakości i cechować się możliwie jak najcichszą pracą, aby nie przeszkadzać dziecku w trakcie snu.

Oczyszczacze powietrza na smog

Zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe przede wszystkim ze względu na zawarty w nim smog, a właściwie pyły, które się w nim znajdują – PM10 oraz PM 2.5. Oczyszczacze powietrza mogą pomóc w wyeliminowaniu tych składników – oczywiście, jeśli będą posiadały filtry hepa odpowiedniej jakości.

Redakcja czaszamieszkac.pl

Czas na Twój wymarzony dom! Zespół czaszamieszkac.pl to pasjonaci designu, architektury i wszystkiego, co związane z domowym ciepłem. Od inspirujących wnętrz, przez praktyczne porady budowlane, aż po sekrety pięknego ogrodu i najnowsze informacje z rynku nieruchomości – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, by stworzyć miejsce, które pokochasz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

lodówka duża