czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

kredyt na działkę budowlaną
Dom

Kredyt na działkę budowlaną – wszystko co musisz wiedzieć

Coraz to więcej młodych ludzi decyduje się na przeprowadzkę do mniejszych miejscowości lub chociaż zakup działki na obrzeżach miasta. Nie jest to oczywiście mały wydatek. W tym artykule chcielibyśmy więc przybliżyć temat jakim jest kredyt na działkę budowlaną. 

Kto ma możliwość otrzymania kredytu na działkę budowlaną?

Kredyt na działkę budowlaną może zostać przyznany nawet do wysokości 50%-80% wartości całości nieruchomości. Niektóre banki decydują się również na określenie minimalnej wysokości kredytu przy tego typu inwestycji. Zazwyczaj jest to np. 40 tysięcy złotych. Czy można dostać kredyt na działkę bez wkładu własnego? Niestety nie ma takiej możliwości ale jest szansa że Państwo wprowadzi w najbliższym czasie projekty które będą mogły to umożliwić.

Najważniejszym warunkiem jaki należy spełnić, aby otrzymać kredyt na działkę jest wystarczająca zdolność kredytowa i stałe pewne źródło dochodów. Pracownik banku nie udzieli kredytu osobie która nie ma stałych dochodów lub są one za małe co do wartości szacowanej raty. Kolejno ogromne znaczenie ma również wiek kredytobiorcy. Najczęściej jest to zazwyczaj granica 21 lat. Ustalana jest również górna granica wiekowa. Kredytobiorca nie może przekroczyć 70/80 lat przy ostatniej spłacie raty. Granice te mogą się oczywiście znacznie różnić pomiędzy poszczególnymi bankami.

Hipoteka na zakup działki

Kredyt hipoteczny na działkę budowlaną jest jednym z najczęstszych rozwiązań kredytowych. Konieczne jest tutaj zabezpieczenie spłaty w postaci hipoteki. Stanowi ona nieruchomość która jest właśnie kredytowana na danym terenie. Spłat rat przy tego typu inwestycjach nie należy oczywiście do najkrótszych. Łatwo przekalkulować, że zazwyczaj nie będzie to 5,10 lat ale niestety nawet 30 i więcej. Wszystko oczywiście zależy od warunków umowy na które się zdecydujemy i podpiszemy. 

Formalności których nie da się ominąć

Chcąc otrzymać kredyt hipoteczny na działkę budowlaną, konieczne będzie przedstawienie odpowiednich dokumentów w banku. Podstawą są oczywiście dokumenty osobiste, wniosek kredytowy i w razie potrzeby skrócony odpis aktu małżeństwa. W celu potwierdzenia stałego źródła dochodów, należy dostarczyć wystawione przez pracodawcę zaświadczenie o zatrudnieniu, wyciąg z rachunku bankowego gdzie wpływa wynagrodzenie o pracę oraz zeznanie podatkowe za poprzedzający rok.

Konieczne są tutaj również wszelkie dokumenty potwierdzające posiadanie danej nieruchomości. Należy dostarczyć status działki, informację o WZ oraz MPZP, aktualny wypis z rejestru gruntów, odpis z Księgi Wieczystej, akt notarialny, umowę przedwstępną zawierającą cenę działki oraz dokument który potwierdza wpłatę wkładu własnego na inwestycję.