Narzędzia do garażu, które trzeba mieć
Data publikacji 11 maja 2023Garaż to miejsce, gdzie parkuje się pojazd, ale pełni również funkcję warsztatową. Taka przestrzeń powinna być wyposażona w przyrządy i sprzęty, które pomogą w majsterkowaniu. Sprawdź, jakie narzędzia do garażu są przydatne, a o których często się zapomina, wyposażając domowy warsztat.
Klucze nasadowe
W warsztacie samochodowym bardzo przydają się klucze nasadowe. Ich zaletą jest duża wszechstronność. Dzięki łatwej możliwości wymiany nasadek i uchwytowi z grzechotką pozwalają one na szybkie wykonywanie prac z nakrętkami czy śrubami o różnych rozmiarach. Wymienne końcówki sprawdzą się również m.in. z wkrętarką.
Kup klucze nasadowe tutaj: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/narzedzia-reczne/klucze-nasadowe
Jakie najlepiej wybrać klucze nasadowe?
Kupując klucze nasadowe, należy zwrócić uwagę na rozmiar potrzebnego zestawu i co powinien zawierać. Zazwyczaj wszystkie rzeczy są w etui lub na specjalnym wieszaku. Ułatwia to przechowywanie narzędzi, gdy nie są używane. Na samym początku zwróć uwagę na liczbę nasadek oraz ich rozmiary. Powinny być tak dobrane, aby odpowiadały tym, których często używasz. Jeśli klucze nasadowe mają być przeznaczone np. do naprawy roweru, to możesz wybrać zestaw z mniejszymi nasadkami. Większe przydają się mechanikom samochodowym. Po prostu sprawdź, które rozmiary będą Ci najbardziej potrzebne. Dużą popularnością cieszą się klucze nasadowe Spline, które wyróżniają się charakterystycznym ząbkowaniem. Ich zaletą jest przede wszystkim uniwersalność, ponieważ używa się ich do odkręcania lub dokręcania kilku rodzajów nakrętek i śrub.
Klucz udarowy
Klucz udarowy jest bardzo potrzebnym sprzętem, który przydaje się między innymi w warsztatach samochodowych, zakładach wulkanizacyjnych, ale także podczas domowego majsterkowania.
Kup klucz udarowy tutaj: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/elektronarzedzia/klucze-udarowe-i-pneumatyczne
Kiedy zdecydujesz się na zakup klucza udarowego, koniecznie sprawdź jego prędkość bez obciążenia. Informacja ta podana jest w liczbie obrotów przypadającej na pracę urządzenia. Dostępnych jest kilka zakresów prędkości. Ważny jest również maksymalny moment obrotowy.
Ta informacja jest podawana w niutonometrach. Świadczy o sile urządzenia. Dobry sprzęt poradzi sobie z mocno i równomiernie zapieczonymi śrubami. Bardzo ważny jest również rodzaj uchwytu. Dostępnych jest kilka standardów, które należy dopasować do używanych nasadek.
Klucz dynamometryczny
W pracach warsztatowych bardzo istotna jest precyzja. Dotyczy to m.in. dokręcenia niektórych połączeń z odpowiednią siłą, którą zapewni klucz dynamometryczny. Przy jego pomocy możemy uzyskać dokładnie taki moment obrotowy, jaki jest potrzebny.
Klucz dynamometryczny znajdziesz do kupienia tutaj: https://www.mediaexpert.pl/dom-i-ogrod/narzedzia-reczne/klucze-dynamometryczne
Na pierwszy rzut oka klucz dynamometryczny przypomina grzechotkę. Na wybierak można zamontować zaślepkę o określonym rozmiarze, niezbędną do dokręcenia śruby lub nakrętki. Wyposażony jest natomiast w możliwość ustawienia momentu obrotowego w określonym zakresie np.
od 40 do 210 Nm, zależy to od konkretnego modelu klucza. Na rękojeści znajduje się precyzyjna skala, którą można ustawić odpowiednią wartość momentu obrotowego, aby ją zablokować tak, aby nie przestawiła się przypadkowo podczas pracy.