czaszamieszkac.pl

Strona o aranżacji, budownictwie i ogrodzie.

nasady kominowe
Budownictwo

Niezawodne nasady kominowe

Po co stosować nasady kominkowe. Nasady kominowe mają zastosowanie w przewodach kominowych na ich końcach. Mają na celu stabilizację oraz wspomaganie ciągu w różnych rodzajach przewodów.

Nasady zwiększają siłę z jednoczesnym zwiększeniem bezpieczeństwa przed powstaniem ciągu wstecznego, co zapobiega cofaniem się spalin do wnętrza przewodu komina. Nasady, również ochraniają przed wiatrami zwanymi fenami, które łatwo zaduszają ciąg w kominie. Pekabet daję dostęp do obrotowych nasad, które odstraszają ptaki i tym samym zapobiegają tworzeniem przez nie gniazd.

Właściwy wybór nasad decyduję o sprawności całego systemu kominowego. W Polskich domach mamy najczęściej do czynienia z systemem grawitacyjnym odprowadzającym zużyte powietrze. Główną jego zasadą jest odprowadzenie ciepłego powietrza , które naturalnie wędruję ku górze. A od ciągu kominowego zależy sprawność i skuteczność ogrzewania oraz wentylacji.

Bardzo często są popełniane błędy już na etapie budowy kominów i kanałów. Przykładowo komin jest zbyt krótki, ma zły przekrój, złe profilowanie, za niski wylot. Dlatego wszystkie tę błędy można naprawić , dzięki zastosowaniu nasad kominowych.

Nasady są najczęściej wykonane z metali ocynkowanych, nierdzewnej odpornych na wysoką temperaturę. Ich zakończenia są w kształcie daszków wywietrznikowych w celu ochronnym przed ptakami oraz opadami.

Rodzaje nasad kominowych

Nasady najczęściej dzieli się na:

Nasady kominowe – samonastawne, które mają mechanizm obrotowy i ustawiają się do aktualnego kierunku wiatru, jednocześnie zasłaniać koniec przewodu kominowego. Nadają się do montażu przewodów dymowych, spalinowych oraz wentylacyjnych. Mają najbardziej wyszukane wzory, kształty ze wszystkich rodzajów nasad kominowych, przykładowo przypominają kształt żagla.

Nasady stałe, działają na zasadzie użytkowania energii kinetycznej wiatru, wytwarzają podciśnienie we wnętrzu komina, są nieruchome. Ich kształt najczęściej przypomina literę H lub jest cylindryczny. Z powodzeniem znajduję zastosowanie w przewodach gazowych, wentylacyjnych oraz spalinowych.

Ostatni rodzaj to nasady obrotowe. Pracują, dzięki wietrze, który nadaje im obroty. W kominie występuję wtedy podciśnienie, zwiększając ciąg z jednoczesnym zapobieganiem ciągu wstecznego. Mają bardzo dużą wydajność. Stosowane do przewodów wentylacyjnych. Wadą jest praca, tylko podczas wiatru. Podczas zbyt słabego albo braku wiatru, nasada jest nieefektywna z powodu braku podciśnienia.

PEKABET posiada w ofercie wiele nasad kominowych, które są dostosowane do wielu rozwiązań