Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo

Odzież robocza dla pracowników – jak wybrać odpowiedni rodzaj ubrań?

Data publikacji 16 maja 2022


Pracodawca, który ma zamiar zakupić ubrania robocze dla pracowników, musi pamiętać wtedy o kilku istotnych kwestiach. Na co zwrócić uwagę, by ubrania mogły zapewnić właściwą ochronę, były trwałe oraz wspierały promocję firmy?

Kiedy należy kupić ubrania robocze dla pracowników?

Wybór odpowiednich ubrań roboczych dla pracowników ma duże znaczenie, ponieważ to właśnie one mają na celu zabezpieczenie ich w trakcie wykonywania prac i podniesienie ich komfortu.

Przepisy prawa pracy i BHP wskazują, że pracodawca powinien przekazać pracownikom nieodpłatnie ubrania robocze w sytuacji, gdy mogą oni zabrudzić albo uszkodzić swoją prywatną odzież podczas prowadzenia robót. 

Wobec tego odzież robocza stosowana jest na różnych stanowiskach pracy, między innymi w branży budowlanej, mechanicznej, drogowej czy w rolnictwie, aby wspomnieć tylko o kilku jej zastosowaniach.

Ponadto pracodawca może zdecydować się na zakupienie dla pracowników odzieży roboczej nawet wtedy, gdy nie ma on takiego obowiązku. Dotyczy to sytuacji, gdy chce on między innymi zadbać o wizerunek swojej firmy przez wprowadzenie w niej spójnego dress code’u.

Rodzaje ubrań roboczych – jakie wybrać?

W sprzedaży dostępna jest odzież robocza w wielu wariantach, dlatego przed zdecydowaniem się na jej zakupienie pracodawca powinien uwzględnić poniższe kwestie:

1. Warunki panujące na stanowisku pracy

Odzież powinna być przede wszystkim odpowiednio dobrana do warunków na danym stanowisku, aby mogła ona zapewnić wtedy skuteczną ochronę przed czynnikami występującymi na nim.

Należy wtedy uwzględnić rodzaj czynności prowadzonych na stanowisku, warunki temperaturowe, rodzaje używanych narzędzi czy też wystawienie na czynniki pogodowe.

Warto pamiętać, że jeżeli pracownik jest wystawiony na czynniki szkodliwe i niebezpieczne dla jego zdrowia, wtedy pracodawca jest zobowiązany do tego, aby zapewnić pracownikom odzież ochronną.

2. Miejsce prowadzenia pracy

Jest to czynnik powiązany również z warunkami pracy. Przykładowo wtedy, gdy pracownik wykonuje obowiązki na zewnątrz, pracodawca powinien zapewnić mu odzież odpowiadającą konkretnym warunkom pogodowym.

Miejsce prowadzenia pracy ma też związek z ryzykiem zniszczenia odzieży roboczej. Gdy podczas pracy pojawiają się liczne czynniki powodujące niebezpieczeństwo jej uszkodzenia, powinna być ona odpowiednio wytrzymała.

3. Normy odzieży roboczej

Przy wyborze odzieży roboczej, a także obuwia oraz innych środków ochrony na dane stanowisko warto uwzględnić normy. 

Spełnienie norm zapewnia, że odzież będzie odpowiednio chroniła pracowników przed czynnikami zewnętrznymi, na jakie są wystawieni.

4. Rozmiary odzieży roboczej

Przy zakupie odpowiednich ubrań pracodawca powinien zapytać pracowników o to, jakie rozmiary ubrań roboczych dla nich zamówić. Pomocne w wyborze rozmiarów są tabele producentów ubrań.

5. Kolor ubrań

Warto też uwzględnić kolorystykę odzieży, gdy jest ona dostępna w różnych barwach. Można wtedy dopasować ją do konkretnego stanowiska czy też do barw firmowych.

Odzież robocza z personalizacją – kiedy warto ją wykonać?

Wybrani producenci oferujący odzież roboczą mogą też wykonać ją z personalizacją – nadrukiem lub haftem.

Taka usługa pozwoli na nadanie ubraniom unikatowego wyglądu i może pomóc w budowie pozytywnego wizerunku firmy w biznesie. Warto więc o niej pomyśleć. Nie jest ona związana z wysokimi kosztami, a przy tym pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów.

Usługą personalizacji odzieży roboczej zajmują się również firmy, które ją produkują. Do zamówienia usługi konieczne jest przekazanie projektu graficznego.

Redakcja czaszamieszkac.pl

Czas na Twój wymarzony dom! Zespół czaszamieszkac.pl to pasjonaci designu, architektury i wszystkiego, co związane z domowym ciepłem. Od inspirujących wnętrz, przez praktyczne porady budowlane, aż po sekrety pięknego ogrodu i najnowsze informacje z rynku nieruchomości – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, by stworzyć miejsce, które pokochasz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jaki kabel do domofonu – przewodnik po instalacji