Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród

Ogródki działkowe – czas na powrót?

Data publikacji 1 stycznia 2020


Każdy z nas wie, co to są ogródki działkowe. Być może babcia lub dziadek nawet taki mają. Kiedyś były one naprawdę popularne, szczególnie wśród mieszkańców bloków z wielkiej płyty. Były to miejsca, do których udawało się, aby odpocząć od zgiełku, pielęgnować ogród i spędzać czas na świeżym powietrzu. Ogródki działkowe w środku miasta były odskocznią od szarości i codziennej bieganiny. Jak to wygląda teraz? Czy ktoś jeszcze korzysta z ogródków działkowych? Czy mogą się jeszcze do czegoś przydać?

Jak wyglądają ogródki działkowe?

Obecnie coraz mniej młodych ludzi wie, na czym polegają i jak wyglądają ogródki działkowe. Kojarzą się one raczej ze starszymi ludźmi, którzy z nich korzystają. Nic dziwnego, gdyż dawniej były one znacznie popularniejsze i obecnie osoby, które je wydzierżawiły dalej z nich korzystają.
Ogródki działkowe to przestrzeń to użytku rolnego, podzielona na wydzielone ogródki. Są one przeznaczone do uprawy ogrodowej. Osoby fizyczne mogą korzystać z ogródków w oparciu o umowę dzierżawienia. Cała przestrzeń zwykle posiada wspólne narzędzia pracy i pewne wspólne ustalenia, do których każdy musi się stosować.
W ogródkach dzierżawca może uprawiać różne rośliny i kwiaty. Zwykle na takiej parceli znajdują się także małe domki z aneksami kuchennymi. To bardzo praktyczne i wygodne. Nie trzeba wracać do domu po żadne rzeczy, gdyż wszystko znajduje się na działce. Tym sposobem cały dzień można cieszyć się zielenią i piękną pogodą.

Na jakiej zasadzie można stać się właścicielem ogródka działkowego?

Ogródki działkowe są własnością danego stowarzyszenia lub spółdzielni. To od jednej z organizacji należy wydzierżawić teren. Dzieje się to na mocy umowy dzierżawy działkowej pomiędzy pełnoletnią osobą fizyczną a stowarzyszeniem ogrodowym. Działkowiec może teraz korzystać z działki na czas nieokreślony, jednocześnie zobowiązując się do stosowania się do ustalonych praw i regulaminu.
Co ciekawe, ogródki mogą zostać bezpłatnie oddane w ręce instytucji, które prowadzą działalność społeczną, dobroczynną, rehabilitacyjną, wychowawczą, oświatową lub kulturalną.
Opłaty, na jakie zgadza się działkowiec, są ustalone przez całe stowarzyszenie i innych działkowców. Płaci się przede wszystkim za funkcjonowanie ogródków działkowych. Wchodzi to energia cieplna, energetyczna, gaz i woda. W koszty wchodzą także podatki i różne inne opłaty w kwestii publicznej.
Wspomniane wcześniej budynki na ogródkach działkowych musza mieć odpowiednie wymiary. Nie mogą być one większe od 35 metrów kwadratowych oraz wysokości do 5 metrów przy ostrych dachach, przy płaskich 4 metrów. Sam ogródek działkowy ma powierzchnię do 500 metrów kwadratowych.
Ogródki działkowe to świetne rozwiązanie dla osób, które na co dzień żyją w bloku. Dzięki takim miejscom, mamy okazję do spędzenia czasu na wolnym powietrzu. Możemy zorganizować przyjęcie, grilla. To naprawdę super sprawa. Ogródki działkowe nie są tak modne, jak w minionych latach, jednak powinny wrócić do łask. Być może w najbliższej przyszłości tak się stanie.

Redakcja czaszamieszkac.pl

Czas na Twój wymarzony dom! Zespół czaszamieszkac.pl to pasjonaci designu, architektury i wszystkiego, co związane z domowym ciepłem. Od inspirujących wnętrz, przez praktyczne porady budowlane, aż po sekrety pięknego ogrodu i najnowsze informacje z rynku nieruchomości – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, by stworzyć miejsce, które pokochasz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Co odstrasza komary w ogrodzie – naturalne i skuteczne metody