Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Ogrodzenie betonowe

Ogrodzenie betonowe: zalety i wady

Data publikacji 30 października 2021

Zanim wybierzesz materiał na przyszłe ogrodzenie, powinieneś pomyśleć o tym, jak długo ma ci służył. Najtrwalsze ogrodzenia są z betonu. Kiedy myślisz o betonowym ogrodzeniu, najprawdopodobniej myślisz o bezpieczeństwie lub prywatności przed estetyką. Tradycyjnie ogrodzenia drewniane lub metalowe były używane jako element ogólnego wyglądu domu i podwórka, podczas gdy beton jest używany przede wszystkim jako funkcja. Jednak wraz z postępem technologicznym w dziedzinie prefabrykatów betonowych, ogrodzenia betonowe zyskały także funkcję dekoracyjną. Poniżej przedstawione są główne pozytywne i negatywne cechy ogrodzeń betonowych.

Zalety ogrodzeń betonowych

Niezawodność i długa żywotność.

Beton to najtrwalszy i najbardziej wszechstronny materiał wykorzystywany do ogrodzeń. Dodatkowo prawie nie wymaga napraw. Może być droższy w samej instalacji niż np. drewno, ale nie ma konieczności kupowania bejc lub produktów do konserwacji, które są związane z innymi materiałami. Beton może przetrwać ponad 50 lat, co podnosi wartość nieruchomości przy odsprzedaży.

Szybka instalacja

Łatwa instalacja. Montaż bloków betonowych na przygotowanym fundamencie jest łatwy w instalacji, szczególnie gdy są to przygotowane prefabrykaty. Istotny jest fakt dobrze wymierzonych odległości poszczególnych elementów np. słupków, bramy itp.

Różnorodność oryginalnych rozwiązań

Pomimo masywności betonowe ogrodzenie może wyglądać elegancko. W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił ogromny postęp w estetyce betonu, ponieważ teraz dosyć przekonująco naśladuje inne materiały. Jest również znacznie bardziej dźwiękoszczelny niż drewno, co jest dodatkowym atutem, jeśli mieszkasz w pobliżu głównej drogi.

Spójność z innymi materiałami

Wygląd betonu doskonale łączy się z innymi materiałami: elementami metalowymi, kamieniem, cegłami. Przykładowo do słupów z betonu pasują żeliwne elementy. Ogrodzenie takie można także łączyć z bramą dowolnego typu.

Łatwość malowania powłoki i jej naprawy

Najczęściej ogrodzenia betonowe projektuje się pod reliefem z kamienia naturalnego, wzorów murów z cegły, bali czy tarcicy. Bardziej złożone struktury mogą składać się z kilku rodzajów bloków. Często nie da się ich odróżnić od tych wykonanych z kamienia naturalnego. W górnej części ogrodzenia często wykonuje się imitację kraty lub tralek. Przy odpowiednim doborze kolorów i faktur dekoru prawie niemożliwe jest ustalenie, z jakiego materiału wykonano samo ogrodzenie.

Beton to niesamowita powłoka. Dzięki niemu możesz urzeczywistnić dowolny pomysł na fantazję, co jest szczególnie ważne w przypadkach, gdy zwykły rodzaj ogrodzeń wydaje się szary i nudny. Nie jest konieczne, aby ten projekt pełnił jedynie rolę ochronną. Jeśli kupiłeś panele z pięknymi występami, płaskorzeźbami, rysunkami lub splotami, będziesz musiał tylko zadbać o powłoki: wyczyścić je na czas, w razie potrzeby poprawić kolor. Jeśli twoje nowe ogrodzenie nie jest niczym pomalowane, możesz je ozdobić własnymi rękami w ciągu kilku godzin.

Przy dekorowaniu ogrodzeń z betonu możesz zastosować takie opcje jak:

  • malowanie;
  • połączenie z kutymi elementami;
  • układanie stylowej płytki, kamienia lub specjalnych paneli imitujących różne wzory;
  • wykorzystanie ekspozycji artystycznej, autorskiego graffiti, rysunków;
  • imitacja roślin takich jak bluszcz pnący, róża i wiele innych.

Wady konstrukcji ogrodzeń z betonu

Trwałość ogrodzenia

Ta cecha czasami może być wadą. Ogrodzenia betonowe są trwałe, trudno jest je usunąć, raz zainstalowane, pozostają na miejscu. Tak więc, jeśli jesteś niezdecydowany lub nie jesteś pewien, czy spodoba ci się jego wygląd, lepiej wybierz inny rodzaj ogrodzenia.

Koszty

Są również dużą inwestycją, kosztującą znacznie więcej niż przeciętne drewniane lub siatkowe ogrodzenie z kosztami początkowymi. Zwłaszcza jeśli budujesz na nierównym terenie i potrzebujesz fundamentu, może to jeszcze bardziej zwiększyć koszty.

Czas i precyzja

Jeśli pod ogrodzenie betonowe należy wykonać fundament, wydłuża to czas trwania prac instalacyjnych. Konieczne jest, aby pomiary były dokładne przed wykonaniem ogrodzenia, w przeciwnym razie elementy nie będą pasować prawidłowo i nie będzie to estetyczne.

Estetyka

Ponadto, nawet przy wszystkich nowoczesnych metodach jego faktur i kolorystyki, beton nadal nie ma ciepłego i domowego wyglądu, jaki ma drewno. Przy niektórych projektach nieruchomości np. w stylu rustykalnym takie ogrodzenie nie będzie pasować do całej koncepcji.

Jeśli myślisz o zainstalowaniu ogrodzenia i nie wiesz, z jakim materiałem wybrać, zadzwoń do https://www.jadar.pl a my pomożemy Ci wskazać właściwy kierunek dla Twoich potrzeb i potrzeb.

Redakcja czaszamieszkac.pl

Czas na Twój wymarzony dom! Zespół czaszamieszkac.pl to pasjonaci designu, architektury i wszystkiego, co związane z domowym ciepłem. Od inspirujących wnętrz, przez praktyczne porady budowlane, aż po sekrety pięknego ogrodu i najnowsze informacje z rynku nieruchomości – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, by stworzyć miejsce, które pokochasz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Jaki grunt pod farbę?