Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Rekuperacja – czy system z odzyskiem ciepła się opłaca?

Data publikacji 7 czerwca 2022


Nie ulega wątpliwości, że efektywnie działająca wentylacja to jedna z najważniejszych instalacji w domu. Nie tylko umożliwia wymianę zużytego powietrza, ale przede wszystkim dostarcza świeże jego porcje. Niestety najczęściej stosowany w budynkach grawitacyjny system wentylacyjny, choć skuteczny, w dużym stopniu przyczynia się do poważnych strat energii cieplnej. Montując nowoczesny system odzysku ciepła, nie tylko znacząco można ograniczyć to zjawisko, ale także zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. Czym zatem jest rekuperacja i czy rzeczywiście jest opłacalna?

Co to jest rekuperacja?

Tradycyjna, grawitacyjna wentylacja to wciąż najpopularniejsza metoda wentylacji domu. Niestety ma ona sporo wad, a największą z nich jest nadmierne wychładzanie pomieszczeń. Tego problemu nie ma przy rekuperacji. Dzięki zastosowaniu rekuperatora ruch powietrza nawiewanego, ale też odprowadzanego jest automatycznie kontrolowany, tak, aby zapewnić, jak najlepszą jego jakość. Co ważne, udaje się z niego odzyskać większą część ciepłą, która ponownie jest wykorzystywana do ogrzewania budynku. Rekuperacja jest niezwykle efektywnym rodzajem wentylacji mechanicznej. Nie tylko dostarcza świeżego powietrza z zewnątrz, ale także skutecznie odprowadza z pomieszczeń zużyte, jednocześnie odzyskując zgromadzone w nim ciepło. Niewątpliwą zaletą tego procesu jest także to, że dostarczane przez rekuperator powietrze jest wolne od alergenów, jak również innych zanieczyszczeń.

Czy warto zainwestować w rekuperację?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy warto rzeczywiście zainwestować w system odzysku ciepła. Eksperci nie mają jednak wątpliwości, że to opłacalna inwestycja. Wysokiej jakości centrala rekuperacyjna jest bowiem w stanie znacząco ograniczyć straty ciepła, a tym samym zmniejszyć koszty ogrzewania budynku, bez względu na stosowaną metodę. Należy mieć jednak na uwadze to, że najlepszym momentem na montaż rekuperatora i instalacji potrzebnej do prawidłowego działania wentylacji, jest stan surowy budynku. Na tym etapie najłatwiej przeprowadza się prace związane z zainstalowaniem wentylacji mechanicznej. 

Choć zamontowanie rekuperatora jest najprostsze w nowo powstający budynku, to wcale nie oznacza, że w starych, użytkowanych już budynkach nie ma możliwości jego montażu. Rekuperacja w tym przypadku ma sens, ale wymaga fachowego wkomponowania centrali rekuperacyjnej w bryłę budynku, jak również rozprowadzenia przewodów wentylacyjnych, co może być dość trudne. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie montażu rekuperatora z remontem generalnym domu, co zdecydowanie ułatwi to zadanie.

Więcej na temat rekuperacji przeczytasz w artykule https://arenalazienek.pl/pl/n/Rekuperacja-co-to-jest-Korzysci-i-wady-wentylacji-mechanicznej/95

Redakcja czaszamieszkac.pl

Czas na Twój wymarzony dom! Zespół czaszamieszkac.pl to pasjonaci designu, architektury i wszystkiego, co związane z domowym ciepłem. Od inspirujących wnętrz, przez praktyczne porady budowlane, aż po sekrety pięknego ogrodu i najnowsze informacje z rynku nieruchomości – u nas znajdziesz wszystko, co potrzebne, by stworzyć miejsce, które pokochasz.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Świadomy zakup mieszkania