Gotowe projekty domów – wszystko co musicie wiedzieć o domach z katalogu.
Data publikacji 24 października 2022Rozpoczynając przygodę z budową domu musimy najpierw wybrać odpowiedni projekt domu. Największą ofertę gotowych rozwiązań architektonicznych prezentują projekty domów katalogowych. Co to takiego i jak wybrać pośród setek propozycji najlepszy projekt domu? Warto bliżej poznać specyfikę gotowych projektów domów.
Gotowe projekty domów – co to takiego?
Budowa domu w każdym przypadku musi odbywać się na podstawie projektu. Obecnie na rynku mamy możliwość nabycia dwóch typów dokumentacji:
Projekty indywidualne – wykonane przez architekta na zamówienie, uwzględniające nasze uwagi i dopasowane do wymagań. Projekty gotowe – kompletne i skończone dokumentacje projektowe w wybranym wariancie, służące do stworzenia projektu budowlanego.
Gotowe projekty domów to opcja zdecydowanie powszechniejsza. Jest tańsza w zakupie, szeroko dostępna i łatwa do nabycia. Projekty katalogowe są produkowane przez autorskie pracownie i oferowane w sklepach internetowych lub w stacjonarnych punktach sprzedaży. Projekty typowe są realizowane przez wielu inwestorów i na licznych działkach, dlatego można powiedzieć że są to sprawdzone i przetestowane w najróżniejszych warunkach plany domów.
Co zawierają gotowe projekty domów?
Każda dokumentacja projektu gotowego składa się z kilku zasadniczych części, niezbędnych do realizacji budowy. Gotowe projekty sprzedawane są w formie książkowej, a każdy egzemplarz powinien zawierać następujące rozdziały. Obecnie kompletna dokumentacja projektowa składa się z 6 egzemplarzy.
Architekt wykonujący przystosowanie projektu gotowego tworzy projekt budowlany składający się z dwóch części – projektu architektoniczno-budowlanego (3 egzemplarze) oraz projektu technicznego (3 egzemplarze).
Gotowe projekty domów to obszerne opracowania, wykonane z pełną dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Komplet dokumentacji zawiera:
- projekt architektoniczny – zawiera opis oraz techniczne rysunki
- projekt konstrukcyjny – opis, obliczenia statyczne, rysunki oraz zestawienia stali konstrukcyjnej i elementów więźby
- projekt wewnętrznych instalacji sanitarnych i grzewczych – opis, rysunki techniczne i zestawienia materiałów
- projekt wewnętrznej instalacji elektrycznej i odgromowej – opis oraz rysunki techniczne.
Gotowe projekty domów – gdzie warto kupić?
Powszechna dostępność domów katalogowych może przyprawiać o zawrót głowy. Projektów mamy do wyboru tysiące i czasem ciężko się rozeznać, gdzie i jaki projekt domu warto kupić. Przede wszystkim musimy sprecyzować własne potrzeby i możliwości. Jeśli według nich wybierzemy odpowiedni projekt czas pomyśleć o zakupie. Najlepiej udać się bezpośrednio do pracowni projektowej, która jest autorem naszego wymarzonego domu. Bezpośredni zakup u producenta daje nam lepszy kontakt z projektantami, możliwość uzyskania dodatkowych informacji na temat produktu oraz szybką i pewna transakcję. Autorskie pracownie projektowe, takie jak GALERIADOMOW.PL prowadzą własne serwisy, na których szybko i sprawnie zamówimy wybrany projekt z bezpłatną przesyłką pod wskazany adres. Taki zakup – poza bezpośrednim kontaktem i fachową pomocą – ma również inne zalety. W razie niepowodzenia z właściwym doborem projektu, wszelkie kwestie wymiany, czy też zwrotu są załatwiane od ręki, bez okrężnej drogi przez pośredników. Autorskie pracownie projektowe gwarantują indywidualne podejście do klienta oraz opiekę na całym etapie wyboru tego jedynego projektu domu.
Co po zakupie? Gotowe projekty domów i ich dalsze losy.
Nazwa gotowe projekty domów dla niektórych może być myląca. Inwestorzy często myślą, że jeżeli projekt ma w nazwie „gotowy”, to wystarczy go zanieść do starostwa i od razu dostaniemy pozwolenie na budowę. Nic bardziej mylnego.
Gotowe projekty domów, po zakupie podlegają obowiązkowemu przystosowaniu do lokalnych warunków działki, na której ma być wybudowany dom. Dostosowanie, powszechnie nazywane adaptacją, jest konieczne, gdyż projekty domów są uniwersalne i nie przewidują wszystkich wariantów indywidualnego ukształtowania poszczególnych działek budowlanych.
Przystosowaniem projektu gotowego zajmuje się lokalny architekt z uprawnieniami projektowymi. To niezwykle ważna osoba w procesie budowlanym, dlatego warto poszukać odpowiedniego fachowca wcześniej. Architekt przystosowujący projekt musi wykonać szereg czynności zanim gotowy projekt domu stanie się projektem architektoniczo-budowlanym.
Tylko taki jest podstawą do wydania urzędowego pozwolenia na budowę. Na etapie przystosowania możemy zmieniać projekt przy udziale miejscowego projektanta. Pozwala na to pisemna zgoda autora projektu. To ważna możliwość pozwalająca na lepsze dostosowanie projektu do naszych potrzeb. Projekt powtarzalny może się w ten sposób stać indywidualnym projektem domu, skrojonym dokładnie pod nas.
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę nie pozostaje nam już nic innego, tylko rozpocząć realizację inwestycji. Aby marzenia mogły stać się realne powinniśmy wybrać racjonalnie. Projekty domów tanich w budowie i oszczędnych w użytkowaniu to najpewniejszy wybór dla każdego inwestora. Setki takich domów znajdziecie na GALERIADOMOW.PL.